Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2024

Bedelli Askerlik

Bedelli Askerlik

Günümüzde bir kişinin eğitim için harcadığı süre 12 yıla kadar çıkmış durumda,  bunun üzerine yüksek lisans ve doktora gibi akademik süreçte eklenirse 20 yıla kadar kesintisiz bir eğitim süreci karşımıza çıkıyor.

Normal şartlarda 24 yaşında üniversiteden mezun olmuş bir genç yüksek lisans ve doktora eğitimine de devam etmek isterse bu süreçleri tamamlaması 7-8 yılı bulabiliyor, bazen daha fazlası dahi gerekebiliyor.

Askerlik her gencin üzerine vazife olan bir görev olması icabıyla üniversite okuyan , akademik kariyer hedefleyen insanların da yerine getirmesi gereken bir görev. Bu gibi durumlarda devletin bu kişilere tanıdığı ayrıcalıklar mevcut. askerlik.gen.tr Yüksek lisans yapan bir genç askerliğini tecil ettirme şansına sahip olabiliyor. Yüksek lisans üzerine doktora yapma durumu da eklenirse 35 yaşına kadar askerliğini tecil ettirme yani erteletme şansına sahip olunuyor. Tabi bu süre sonunda askerliği yapmak zaruri, 35 yaşına gelmiş birinin çoğunlukla evlendiği ve çocuk sahibi olduğu göz ününe alınırsa hem yaş olarak hem de manevi durumlar sebebiyle askerliğe alınması memnun edici bir durum değil. Ülkemizde 30 yaşını geçtiği halde askerliğini yapmamış bir çok kişi bulunmakta. İşte bu gibi durumlarda bazen devlet tarafından adım atılıyor. Bedelli askerlik adını verdiğimiz bir sistem ile bu tarz kişiler belirli bir ücret karşılığında askerliklerini yapmış kabul ediliyor. Bedelli askerlik zamana göre farklı şekillerde uygulanan bir sistem. Mesela 1999 depreminden sonra devletin kaynağa ihtiyacı olması dolayısıyla uygulanan bedelli askerlikte ücret karşılığı dahi olsa 28 gün askere gitme zorunluluğu vardı. 2012 yılında uygulamaya giren bedelli askerlik ise 30 yaşın üzerinden olmayı şart koşuyor ve 30 bin lira ücret karşılığında 1 gün dahi askerlik yapmadan askerliğinizi yapmış olmanızı sağlıyor. 2012 yılında başlatılan bedelli askerlik uygulaması şu an devam etmekte.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.