Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2024

Kadınlar Asker Olabilir mi?

Kadınlar Asker Olabilir mi?

Ordu millet tanımının bütün dünya tarafından kabul edildiği Türk Milleti, eski tarihlerden bu yana kadınları ordular içerisinde görevlendirmiş ve görevlendirmeye devam etmektedir. Yakın dönemde Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına cepheye mermi taşıyarak hizmet eden asil Türk kadınları ile birlikte Erzurum’da tarihe adını kazıyan Nene Hatun bunlara en güzel örneklerdir. Orduların zaman içerisinde savaş hali haricinde de maaşa bağlı olan askerler tarafından yönetilmesi ve çağa ayak uydurabilmeleri gittikçe önem kazanmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri de bu yönde adımlar atmaya devam ederken yalnızca masa başında görev alan kadın askerler değil uçak pilotları başta olmak üzere pek çok alanda kadın askerlere görev vermektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde sadece erkekler yer almamaktadır. Kadınlar da eğer isterlerse Türk ordusunda görev alabilirler. askerlik.gen.tr Askerlik görevini yapacak herkeste olduğu gibi kadın adaylarda da belirli şartlar aranır. Öncelikle kadın adayların asker olabilmeleri için askeri okullarda eğitim almaları şarttır. Bu eğitim ister lise mezunu olarak ister lisans mezunu olarak alınabilir.

Askerlik sert bir meslek olsa da pek çok kadın vatani görevin kutsal bir meslek olması, emeklilik sonrası gelirinin yüksek olması ve geleceği parlak bir meslek olması gibi nedenlerle askerlik mesleğini yapmak istemektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri de onların bu isteğini kabul etmektedir.

Askeri eğitimlerini tamamlayan kadınlar, başvurularını yaptıktan sonra çeşitli sınavlara tabii tutulurlar. Bu sınavlardan başarı ile geçen adaylar, ikinci aşama olan sözlü mülakat sınavına alınırlar. Son olarak sağlık açısından asker olmaya elverişli olunup olunmadığının anlaşılması için bir sağlık kontrolünden de geçmeleri gerekir. Tüm bu aşamalardan başarılı bir şekilde geçen kadın adaylar, subay veya astsubay olarak görevlerine başlayabilirler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.