Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2024

Askerlik Kilo Alt ve Üst Sınırı

Askerlik Kilo Alt ve Üst Sınırı

Askere gidecek olan kişiler önce sağlık muayenesinden geçirilir. Sağlık muayenesinde ise asker adayının boyuna ve kilosuna bakılır. Askere gidecek kişide boy ve kilo önemlidir. Belirlenen sınırların altında ve üstünde kalan kişiler askere alınmaz. 1111 sayılı Askerlik Kanunu kapsamında belirlenen kriterleri taşımayan askerler askerlikten muaf tutulur. Halk arasında “çürük” denilen muafiyet durumları, Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında bildirilmiştir. Buna göre askerlik kilo alt ve üst sınırı arasında olmayan kişiler askerden muaf tutulur.

Asker adayının boy ve kilo ölçümü askeri hastanelerde yapılır. Önceden bildirilen boy ve kilo ölçümleri kabul edilmez. Askeri hastanede hassas cihazlarla boy ve kilo ölçümü yeniden yapılır. Bu ölçüm sonucunda boy ve kilo oranlarına da bakılarak asker adayının askerliğe elverişli olup olmadığına karar verilir. Ölçüm sonucunda belirlenen kilo alt ve üst sınırının dışında kalanların askerliği ertelenir ve bir yıl sonra tekrar muayene edilir. Bu erteleme 2 yıl tekrarlanır ve üçüncü yıl da askere elverişli kiloda olmayanlar askerlikten muaf edilir.

Askerlik boy alt ve üst sınırı 1.50 ile 2.10 arasındadır. Buna göre 1.50’den kısa olanlar ile 2.10’dan uzun olanlar kaç kilo olurlarsa olsunlar askere alınmazlar. 1.50 olan boy alt sınırı için kilo alt sınırı 33 kilo, üst sınırı ise 85 kilodur. 2.10 olan boy üst sınırı için ise kilo alt sınırı 81 kilo, üst sınırı 137 kilodur. 1.50 ile 2.10 arasındaki kişiler için boy kilo oranı hesaplaması yapılır ve belirlenen sınırlar içinde kalanlar askere alınır. Bu hesaplama yapılırken boyun son iki hanesinden 3 çıkartılır. Bulunan sonuca 30 eklenir. Kilosu bulunan sonuçtan fazla olanlar askere alınmaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bunların hepsi gayet yararlı bilgiler. Teşekkür ederim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.