Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Mayıs 2024

Askerliğin İlk Günü Nasıldır?

Askerliğin İlk Günü Nasıldır?

Öncelikle nizamiye girişinde asker adayları aileleriyle birlikte göreceksiniz, burada uzun kuyruklar oluşabilir ve bir süre beklemelisiniz. Genelde siz sülüs kağıtlarınızı veya nüfus cüzdanlarınızı verirsiniz ve isimleriniz okunmaya başlar bu sayede gruplar halinde içeri almaya başlarlar.

Akabinde sizlere sağlık sigortası yapılır ve bir takım fomları doldurmanız istenir. Her yere çavuşlar ile birlikte gruplar halinde gidersiniz. Sonrasında yazı işleri bölümüne gidip orada yine form doldurmanız istenir. Zaman kalmış ise yine aynı gün üniformalarınız birliğiniz tarafından size dağılıtılır ve muayene olursunuz. Bazen kalabalık olduğu zamanlar bu işlemler ertesi güne sarkabilir. İlk gün yine size koğuşlarınız gösterilip hangi yatakta yatacağınız belirlenir, herkese ayrı dolap veya 2 kişiye 1 dolap verilir ve size düzenin nasıl olması gerektiği anlatılır. Sivilden getirdiğiniz bavullar ise depo bölümüne alınır o yüzden fazla birşey getirmenize gerek yok, sivil kıyafetlerinizi sadece çarşı izinlerinde giyebiliyorsunuz.

Sonrasında 17.30 gibi size yemekhanenin yeri gösterilir ve burada yemeklerinizi yine belli bir düzen halinde yersiniz ve koğuş bölgesine gidersiniz. Yatmadan önce yine içtima yapılır, genelde saat 10 gibi yat verilir ve acemi askerler için sabah çok erken saatte kalkmaları istenir. İlk gün pek birşey anlamayabilirsiniz fakat yavaş yavaş düzene ve disipline alışacaksınızdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.