Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Mayıs 2024

Askerde 4 yıllık üniversite bitirilirse ne olur?

Askerde 4 yıllık üniversite bitirilirse ne olur?

Askerde olanların veya asker adaylarının sık sorduğu sorulardan biri de askerdeyken 4 yıllık üniversite bitirip mezun olunduğunda ne haklarının olacağıdır. Böyle bir durumda asteğmen olunabilir veya direk askeriyede kalınabilir mi bu soruların cevaplarına bakacağız.

Er olarak görev yapan ve askerlik süresi boyunca girdiği sınavlarda başarılı olup 4 yıllık mezuniyet hakkı kazanan kişiler birlik komutanlarına durumlarını bildirirlerse yedek subay olarak askeriyede kalma şansları vardır. Bunun için mezun olduğunuz okulun diplomasını veya noter onaylı suretini ve dilekçenizi komutanınıza vermelisiniz. Herkes yedek subay olamadığı için bu sadece bir ihtimaldir ve bunu yapan kişi sayısı çok az diyebiliriz. Yedek subay olunma durumunda yapılan askerlik süresi dikkate alınmamaktadır.

Bir diğer ihtimal kısa dönem askerlik süresine çevirme işlemidir eğer uzun dönem askerseniz ve askerde 4 senelik bir okuldan mezun olduysanız; askerliğinizi kısa dönem askerliğe çevirip erken terhis olma durumunuz olabilir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak örneğin 12 ay uzun dönem ve 5 ay kısa dönem askerlik olarak kabul edelim ve askerliğinizin 8. ayında 4 senelik bir fakülteden mezuniyet hakkı kazandınız, bu şekilde başvurmanız durumunda kısa dönem askerliğe geçebilirsiniz yani direk terhis edilirsiniz. Bir başka ihtimal uzun dönem askerliğinizin 3. ayında 4 senelik fakülteden mezun oldunuz ve kısa dönem askerlik için başvurdunuz, akabinde sadece 2 ay daha askerlik yapıp terhis edilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.