Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Nisan 2024

Askerde İstirahat İzni ve Sıhhi İzin

Askerde İstirahat İzni ve Sıhhi İzin

1111 sayılı Askerlik Kanunu’na göre normal dönem askerlik 12 ay, yani 365 gündür. Askere giden bireyler, kanunda belirtilen farklı durumlar içerisinde yer almıyorsa 365 gün askerlik yapmak zorundalardır. Bazı durumlarda bu askerlik süresi düşebilmektedir. Aynı şekilde ceza uygulanan durumlarda da askerlik süresi uzayabilir. Askerler bu 365 günün tamamını askeriyede geçirmek zorunda değillerdir. Belirli bir süre izin kullanma hakları vardır. Ayrıca hastalık durumlarında da ekstra izinler verilir.

Askerler için istirahat ve hava değişimi izinleri vardır. Bu izinler kapsamında askerler askerliğine ara vererek evlerine gidebilirler. İzi günleri, belirli bir limite kadar askerlik günlerine dâhildir ve izinde olan askerlerin şafağı düşmeye devam eder. Askerlerin hastalık gibi özel durumlarında istirahat izinleri verilir. Bu istirahat izinleri, hava değişimi izinlerine dâhildir. Askerlik Kanunu kapsamında belirlenen hava değişimi izin hakkı 12 ay normal dönem askerlik yapanlar için 30 gün, 6 ay kısa dönem askerlik yapanlar için ise 15 gündür. İstirahat izni alan kişinin askerliği uzamaz. Bu izin hakları normal askerlik süresinin içindedir. İstirahat izni alındığı zaman hava değişimi izni hakkı azalır. Örneğin normal dönem askerlik yapan bir asker 7 gün istirahat izni alırsa hava değişimi izin hakkı 23 gün kalır, kısa dönem askerlik yapan bir asker 7 gün istirahat izni alırsa 8 gün hava değişimi izni hakkı kalır.

İstirahat ve hava değişimi izinlerinin kullanılmasından sonra oluşan sağlık sorunlarında da hava değişimi izni verilir. Fakat askerin hava değişimi izni bittiği andan itibaren kullanılan izinler askerlikten sayılmaz. Örneğin 15 gün hava değişimi izni kalan bir askere 20 gün hava değişimi verilirse 15 günü askerlikten sayılır, 5 gün ise askerlikten sayılmaz ve askerlik uzar.

Askerlikte spor istirahati ve terlik istirahati gibi izinler de vardır. Spor istirahati alanlar sadece spor aktivitelerine katılmama hakkına sahiptir. Terlik istirahati alanlar ise izin süresi boyunca bot giymek zorunda değildir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.