Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2024

2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı – Zonguldak

2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı – Zonguldak

Batı Karadeniz’in incisi Zonguldak iline bağlı Devrek sınırları içerisinde bulunan ve Bolu Çayı’nın hayranlık uyandıran manzarasının hemen yanına inşa edilmiş olan 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kolluk kuvveti olan jandarmaların yetiştirilmesi faaliyetlerini sürdürüyor. Devrek ilçe merkezine yürüme mesafesinde bulunan bu eğitim birliğinde eğitimi tamamlayan jandarmalar, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki jandarma karakollarına veya alaylarına dağıtılıyor. 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı, disiplini ve jandarma yetiştirmedeki başarısı nedeni ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nden birçok ödül almayı başarmış bir birliktir.

Ulaşım Bilgileri

  1. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı’na gidebilmek için Zonguldak’ın Devrek ilçesine ulaşmak gerekir. Türkiye coğrafyasında merkezi bir konuma sahip olduğu kabul edilen Zonguldak’a, özel araç vasıtası ile veya otobüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz.

Özel Araç ile Ulaşım: Zonguldak, Karadeniz için önem arz ettiği kadar Türkiye için de stratejik konuma sahip bir ildir. Zonguldak’a bağlı Devrek’e özel araç marifeti ile gitmek isteyenlerin, İstanbul’dan 368 kilometre, Ankara’dan 218 kilometre, Sivas’tan 655 kilometre, Erzurum’dan 987 kilometre ve Antalya’dan 669 kilometrelik bir mesafeyi aşmaları gerekiyor.

Otobüs ile Ulaşım: Otobüs firmaları, genellikle orta çaplı şehirlerin merkezlerine sefer düzenlemektedir. Bu nedenle bulunduğunuz ilden Devrek’e otobüs bulamasanız da Zonguldak’a otobüs seferi bulmak mümkündür. Eğer bulunduğunuz ilden Zonguldak’a sefer yoksa Marmara Bölgesi’nde iseniz İstanbul’dan, İç Anadolu Bölgesi’nde iseniz Ankara’dan, Ege Bölgesi’nde iseniz İzmir’den rahatlıkla Devrek’e otobüs bulabilirsiniz.

Devrek ilçesine direkt otobüs bulamazsanız Zonguldak’a geldikten sonra yaklaşık 1 saatlik bir otobüs yolculuğu ile ilçeye ulaşabilirsiniz. Devrek’e otobüs ile Ankara’dan yolculuk 3 saat, İstanbul’dan 6 saat ve İzmir’den yaklaşık 11 saat sürüyor.

Devrek otogarına indikten sonra eğer bir askeri inzibata rastlarsanız, saklanmak yerine evraklarınız ile birlikte onlara teslim olabilir ve birliğe gidebilirsiniz. Eğer askeri inzibat ile karşılaşmazsanız dilerseniz 10 dakika yürüyerek ya da bölgeden kalkan dolmuşları kullanarak kısa sürede 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı’na ulaşabilirsiniz.

  1. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı Devrek/Zonguldak

Telefon Numarası: 0372 556 90 45 / 0372 556 90 46 / 0372 556 90 47

  1. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı Hakkında Bilgiler

Acemi askerlerin birliğe katıldıkları andan itibaren artık birer Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olduğu kabul edilir ve askerlik süreci başlar. Tüm askeri birliklerde uyulması gereken kurallar, 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı’nda da aynen geçerlidir. Askeri kurallara göre yasak olan her türlü malzemenin veya maddenin, birlik içerisinde bulunması asla kabul edilmez. Hafta sonları ve özel tatil günleri dahil acemi erlerin kayıt işlemlerini yapmakla görevli personelin bulunduğu kayıt merkezlerine teslim olurken evraklarınızı ve nüfus cüzdanınızı hazır bulundurun.

Cep telefonu, radyo, usb bellek, kesici-delici maddeler, fotoğraf makinesi ve buna benzer elektronik malzemeler, içecek ve yiyecek asla birliğe sokulamaz. Yine de kuralları bilmeden yanınızda cep telefonu getirdiyseniz saklamak yerine nizamiyedeki görevli personele bildirerek bir tutanak karşılığında telefonunuzu teslim edebilirsiniz. Askerlik eğitiminiz bittikten sonra belgeyi ibraz ederek cep telefonunuzu geri alabilirsiniz.

Acemi askerlerin eğitimleri süresince ihtiyaç duyacakları her şey, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından temin edilmektedir. Kayıt işlemleri tarafından tamamlanan erler, malzeme depolarına götürülerek burada kendilerine askeri bot, çorap, askeri kamuflaj, spor ayakkabısı, diş fırçası, eldiven, atlet ve iç çamaşırı, kirli ve temiz kıyafet torbası, palaska verilir. Bütün eşyaları teslim aldıktan sonra botlarınızı özellikle kontrol etmeyi unutmayın. Eğer ayağınıza dar ya da bol gelen bir bot size verildiyse değiştirilmesini talep edin. Aksi takdirde eğitim süreciniz oldukça zorlu geçecektir.

Acemi askerlerin akıllarına gelen soruları gidermek adına bilgilendirmek gerekirse askeri birlik içerisinde para çekmek için Ziraat Bankası ATM’si ve PTT şubesi bulunmaktadır. Ayriyeten askerlerin sevdikleri ile telefon irtibatı kurabilmeleri için birliğin birçok bölgesinde ankesörlü telefon bulunabilir. Bu telefonları kullanabilmek için ihtiyaç duyulan telefon kartlarının yanı sıra er ve erbaşların gıda ve diğer ihtiyaçlarını giderebilmeleri için 10 askeri kantin günün belli saatlerinde açık tutuluyor. Birlik içerisinde bulunan büfeden döner, köfte, tost, poğaça, soğuk ve sıcak meşrubat alabilirsiniz.

Acemi erlerin yemek yiyebilmeleri ve dinlenebilmeleri için bütün bölüklerin kullanımında birer er ve erbaş gazinosu günde 3 öğün yemek dağıtır. Yine yatakhaneler, asker sayısına yetecek kapasitededir. Ayrıca banyo günlerinde askerlerin duş yapabilmeleri için her bölüğe ayrı tahsis edilmiş banyo ve duş mevcuttur. Tıraş olmak isteyen askerler için de berber salonları bulunur.

Sosyal ve Diğer Faaliyetler

Türk Silahlı Kuvvetleri, eğitime alacağı askerlerin sağlıklı olmalarına büyük önem verir. Bu nedenle askerlik süreci başlamadan önce bir sağlık kontrolünden geçirilirsiniz ve burada askerliğe elverişliyseniz nerede acemi eğitimi alacağınız belirlenir. askerlik.gen.tr Acemi erlerin eğitime başlamaları için kayıt işlemini yaptırdıktan sonra da bir sağlık kontrolünden geçmeleri zorunludur. Bu sağlık kontrolünü gerçekleştirebilmek için ve eğitim sırasında gerçekleşebilecek yaralanmalar ve hastalıkların tedavisi için birlik içerisinde bir sağlık tesisi hizmet vermektedir. Buradaki personelin ya da alet-edevatın yetersiz kaldığı durumlarda hastanelere sevk işlemi de gerçekleştirilmektedir.

Acemi askerlerin adaptasyon sürecini hızlı atlatabilmeleri ve yaşayacakları sorunları hızla aşabilmeleri için rehberlik ve danışma merkezi 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı’nda hizmet veriyor.

Birçok acemi eğitim merkezinin üzerinde şartlara sahip olan 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı’nda, 15 kişilik Play Station ünitesi, 21 kişilik internet salonu, masa tenisi ve masa topu bölümleri bulunmaktadır. Hafta sonlarını ve boş zamanları değerlendirmek isteyen erler için ayrıca bir kütüphane de kapılarını açık tutuyor. Spor yapılması için kurulan basketbol ve futbol sahaları da acemi erlerin stres atmalarını sağlamaktadır.

Acemiliğin bittiğini ve artık usta askerliğin başlayacağı anı müjdeleyen yemin törenleri, bütün askerler için kutsaldır. Yemin törenlerinin ne zaman yapılacağı ve saati, tüm er ve erbaşlara birlik komutanı tarafından bildirilir ve isteyenler ailelerini bu törene davet edebilirler. Törene katılmak isteyen aileler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin misafiri kabul edilir ve bu kutlu gün hep birlikte icra edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.