Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2024

Uzman Erbaşlıkta Sözlü Mülakatta Neler Soruluyor?

Uzman Erbaşlıkta Sözlü Mülakatta Neler Soruluyor?

Uzman erbaş alımları için yapılan mülakatlar erbaşlar için oldukça önemlidir. Uzman erbaşlığa kabul edilmenin en önemli aşaması olan uzman erbaş mülakatlarında erbaşlar komutanların karşısına çıkar ve sözlü bir soru cevaba tabi tutulurlar. Mülakatlara girerken bazı konularda bilgili olmak ve dikkatli davranmak bu aşamanın kolay geçilmesini sağlar.

Uzman Erbaş Mülakatında Ne Yapılmalı?

Uzman erbaşlık mülakatına girerken komutana karşı tekmil vermek oldukça önemlidir. Mülakatın ilk aşaması olan tekmilden sonra olabildiğince sakin kalmak ve sorulara açık bir şekilde cevap vermek gerekir. Mülakat esnasında heyecan yapmamak elbette mümkün değildir ancak komutanlar ilk etapta erbaşın heyecan durumuna bakar. Bu süreci olabildiğince sakin bir şekilde geçirmek gerekir. Komutanların sorduğu sorularda açık cevap vermek erbaş açısından her zaman olumlu değerlendirilir. Mülakat performansında erbaşın konuşma şekli ve duruşu büyük önem taşır. Komutanların sordukları sorulardan çok erbaşların verecekleri cevaplar önem taşır. Örneğin kendisini tanıtmasını söylediğinde amaç askeri tanımak değil, askerin kendisini nasıl tanımladığını görmek istemesidir.

Uzman Erbaş Mülakatlarında Erbaşlara Sorulan Sorular

Uzman erbaş olmak isteyen adaylara mülakat esnasında sorulan sorular genelde aynı kalıplara bağlıdır. Çok zor sorular olmamakla birlikte önceden bilgi sahibi olmak, askerlerin merakını giderir ve mülakatı daha rahat geçirmesini sağlar. Uzman erbaş mülakatlarında sorulan sorular;

 • Sivil hayatta uğraştığınız mesleğiniz nedir?
 • Aktif şekilde askerlik görevini yapıyorsanız, birliğinizdeki bağlı bulunduğunuz komutanınızın adı nedir?
 • Neden böyle bir meslek seçmek istiyorsunuz?
 • Uzman erbaşlık mesleğinde asıl amacınız nedir?
 • Kitap okuma alışkanlığınız var mı? En son ne zaman hangi kitabı okudunuz?
 • Menemen olayı hakkında bildiklerinizi anlatır mısınız?
 • Türkiye’nin boğaz anlaşmaları hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?
 • Harita üzerinde Türkiye’nin sınır komşularını sayabilir misiniz?
 • Türkiye’nin içinde bulunduğu güncel durumu hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz?
 • Laiklik hakkındaki düşünceleriniz nedir?
 • Deniz sahası size ne çağrıştırıyor?

Bunların yanında Karadeniz’e kıyısı bulunan ülkeler hangileridir? Şeklinde sorular yöneltilmektedir. Buna ek olarak Türkiye’nin doğu bölgesinde gerçekleşen olaylar ve son durum hakkında da ilave sorular sorulmaktadır.

Uzman Erbaş Alımı Başvuruları

Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri, ihtiyaç durumlarında açık kontenjanları için sürekli olarak uzman erbaş alımı gerçekleştirir. TSK bünyesinde gerçekleşen bu alımlar ile erler özleşmeli olarak alınır ve kadrolara ataması yapılır. TSK resmî sitesinde gerçekleşen alım duyuruları ile her yıl binlerce aday, uzman erbaşlık için başvuru gerçekleştirir. Adaylar arasından uygun niteliğe sahip olanlar başvuru aşamalarını başarı ile geçer ve mülakata kalır. Mülakat aşamasının da başarı ile sonuçlanması ile adayların resmi olarak uzman erbaşlık görevi başlar. TSK kararnamesinde yer alan bütün hükümler yerine getirilerek gerçekleşen alım işlemleri, düzenli aralıklar ile devam eder. Adaylar için gerekli başvuru formları, başvuru tarihleri açıklandığında yayımlanır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.