Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Mayıs 2024

Uzman Erbaşlıkta Sözlü Mülakatta Neler Soruluyor?

Uzman Erbaşlıkta Sözlü Mülakatta Neler Soruluyor?

Türk milleti olarak geçmişten günümüze hep askerlik ve vatan sevgisi en yükseklerde olmuştur. Birçoğumuz asker olmak için can atıyor ve bunun için birçok zorluğu göze alıyoruz. Bu zorluklardan biri de kuşku yok ki, askeri sınavlar ve sınav sonrasında sözlü mülakat sorularıdır. Sözlü ve yazılı mülakatta neler soruluyor ve bu sorulara nasıl yanıt verebilme düşüncesi tüm adayları heyecanlandıran konuların başında yer almaktadır. Sözlü mülakatta komutanların karşısına çıktığınızda bu heyecanınızı yenmek için soruları bilmek sizlere büyük avantaj sağlayacaktır.  Öncelikle odaya girdiğinizde son derece sakin ve kendinizden emin bir şekilde girmeye dikkat edin. Daha sonra ise odaya girdiğiniz andan tekmil vermeyi unutmayın. 

Uzman Erbaş Olmak İsteyenleri Bekleyen Zorluklar

Tekmil verirken ki özgüveniniz, dik duruşunuz ve kendinizden emin cevaplar vermek mülakatta dikkat edilen ayrıntılar arasında yer alıyor. Mülakata girdiğinizde şu sorularla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorulara hazır bir şekilde mülakata girerek verdiğiniz tüm cevaplarda kendinizden emin görüntüsünü bozmadan komutanlarınızı etkilemeyi başarabilirsiniz. İşte mülakatta karşılaşabileceğiniz sorulardan bazıları şu şekildedir.

Uzman Erbaşlıkta Sözlü Mülakat Soruları

 • Sivildeki hangi işle uğraşıyorsunuz?
 • Asker iseniz hizmet yeri ve komutanın adı nedir?
 • Uzman erbaşlık mesleğini neden tercih ettin?
 • Bu meslekte hedefin ve amacın nedir?
 • Kitap okumayı sever misin ve en son okuduğun kitap nedir?
 • Menemen olayı nedir?
 • Türkiye’nin sahip olduğu boğazlarda ki hakları ve yaptığı antlaşmalar nelerdir?
 • Türkiye’nin etrafında yer alan komşu ülkeler nelerdir?
 • Laiklik nedir ve laiklik hakkında ne düşünüyorsunuz
 • Türkiye’nin sınırlarında neler oluyor son durumu nasıl değerlendiriyorsun
 • Sivilden uzak kalmak seni olumsuz etkilemeyecek mi?
 • Askerliği istediğin için mi yoksa maaş nedeni ile mi tercih ediyorsun?

Mülakat Sırasında Bilmeniz Gerekenler

Tüm bu soruların yanı sıra duruşunuzda son derece önemlidir. Türk askeri gibi dik ve kendinizden emin duruşunuz mülakatta dikkat edilen önemli konuların başında gelmektedir. Mülakatta net olmak ve kendinizden emin bir şekilde bu sorulara yanıt vermek mülakatı başarılı bir şekilde geçmenize yardımcı olacaktır. Bu konuda daha önce deneyim etmiş uzman erbaşlardan detaylı bilgi alarak tecrübe edinerek üzerinizde ki heyecanı atmaya çalışmak size artı avantaj sağlayacaktır. Günümüzde birçok genç uzman erbaş olabilmek adına uzman erbaş sınavlarına girerek mülakatta kendini göstererek asker olarak hizmete başlamayı hayal ediyor.

Vatana Hizmet İçin Kendinizi Mülakata Hazırlamalısınız

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları belirli dönemlerde alım yapmaktadır. Bu duyuru ile birlikte uzman erbaş olmak isteyenlerin bazı kriterlere sahip olması gerekiyor. Bu kriterleri taşıması ile birlikte sınavın içeriğini anlatan bir kılavuz üzerinden siz de birçok bilgiye TSK’nın web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Personel ihtiyacını karşılamak için erbaş alımına başvuruda bulunmak için lise mezunu olmak yeterli olup, hiçbir suça karışmamak gerekiyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.