Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Mayıs 2024

Muhalefette Kısa Dönem Askerliğin 4 Aya İnmesinden Yana

Muhalefette Kısa Dönem Askerliğin 4 Aya İnmesinden Yana

Uzun Dönem Askerlik üzerinde çalışmaların yapılması ve 12 aya indirilmesinden sonra gözler Kısa Dönem Askerlik için meclise çevrildi.

Asker Adayları tarafından geçtiğimiz günlerde Dilekçe verilerek Kısa Dönem Askerliğin 4 aya indirilmesi teklifine Cumhuriyet Halk Partisi tarafından da destek verildi.

CHP Manisa Milletvekili  Hasan ÖREN geçtiğimiz günlerde Türkiye Millet Meclisinde görüşülmek üzere Kısa Dönem Askerliğin 4 Aya İndirilmesi konusunda bir Kanun Teklifi sundu.

Sunulan Kanun Teklifinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonel ordu olacağının uzun zamandır gündemde olduğu ifade edilerek, “Bu nedenle barış zamanlarında askerlik süresinin uzun olmasına gerek olmadığı düşünülmektedir. Üniversite mezunu gençlerimizin en verimli çağlarında iş ve sosyal yaşamdan uzun süre ayrı kalması gelecek planlarında aksamalara neden olmaktadır. Değişik gerekçelerle askerliklerini erteleyen gençler sayısı arttıkça sorunu çözmek için bedelli askerlik uygulamaya sokulmaktadır. Herkes için askerlik süresinin kısalması bedelli askerlik taleplerini de ortadan kaldıracaktır” denildi.

Hali hazırda Kısa Dönem Askerlik için ortada bir değişme belirtisi görülmüyor. Ancak gerek verilen dilekçeler gerekse de verilen kanun teklifleri sonrasında Kısa Dönem Askerlik için bir adım atılabilir ve yakın dönemde 6 ay olan Kısa Dönem Askerlik Süresi 4 ay gibi bir süreye düşürülebilir.

2014 senesinden itibaren Uzun Dönem Askerlik için 15 aylık sürecin 12 ay olarak uygulanmaya başlayacak olması ve önümüzde Yerel Seçimlerin yer alması sebebiyle yakın süreçte, yani 2014 Yerel Seçimlerinden önce Kısa Dönem Askerlik için de bir adım atılması bekleniyor.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.