Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Mayıs 2024

Kütük Değiştirip Askere Erken Gitmek

Kütük Değiştirip Askere Erken Gitmek

Devletin vatandaşlarını takip edebilmesi ve birbirinden ayırt edebilmesi için bir takım nüans noktaları vardır. Örneğin her vatandaşına özel bir TC kimlik numarası veren devlet, her vatandaşının kütüğünü tutmaktadır ve bu sayede vatandaşının kökenini birbirinden ayırmaktadır. Askerlik görevini yapacak gençler arasında da kütük bazı farklar ortaya çıkarmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, önceden belirlenen kurallar gereği farklı şehirlerden farklı dönemlerde askeri silahaltına almaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde askere alınma dönemleri vardır. Bu dönemlere celp dönemleri denir. Bir yıl içerisinde 4 farklı celp dönemi mevcuttur ve bunlar Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarındadır. Herkes, kütüğünün kayıtlı olduğu il veya ilçeye göre farklı dönemlerde askere gönderilir.

Örneğin kütüğünüz Sivas’a kayıtlıysa ve Sivas’ta Ağustos ayında askere sevk gerçekleştiriliyorsa, askerlik başvurunuz sonrasında Ağustos ayında askere gönderilirsiniz.

Bazı kişiler ise farklı sebepler ile askere daha erken veya daha geç gitmek isteyebilirler. Örneğin nişanlısınız ve evlenmek için bir an önce askere gidip döndükten sonra evlilik hazırlıklarına başlamak istiyorsunuz. Kütüğünüzün bulunduğu il, sizi askere Kasım ayında göndereceğini bildiriyor. Fakat siz Şubat ayında giderek askerlik görevinize daha erken başlamak istiyorsunuz.

Bu durumda olan insanların aklına çözüm yolu olarak farklı fikirler geliyor. Bunlardan birisi kütüğü değiştirerek askere daha erken gitmeye çalışmaktır. Yani kütüğünüzü Şubat ayında askere sevk işlemi yapan bir ile taşıyarak askere daha erken gidip gidemeyeceğinizi merak ediyorsunuz.

Peki, bu mümkün müdür? Kütük değişse erken akere gidilir mi?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki askere daha erken vakitte gitmek isteyenler, Erken Sevk Dilekçesi yazarak bu isteklerini bildirebilirler. Eğer dilekçeleri onaylanırsa daha erken askere gitme söz konusu olabilir. Ancak bu dilekçeye rağmen muhtemel sevk belgesinde belirtilen tarihte değişiklik yoksa yapabileceğiniz başka herhangi bir durum söz konusu değildir. Kütük değiştirme yöntemi ise eğer askere alınacak yıl içine girdiyseniz hiçbir şey ifade etmeyecektir. Bu durumda planlarınızı askere gönderileceğiniz tarihe göre yapmanızda fayda vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.