Askerlik ile ilgili merak ettiğiniz sorular, 19 Haziran 2018

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı – Melikgazi

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı – Melikgazi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komando birliklerinin eğitimi, ordumuz için çok önemlidir. Diğer birliklere göre daha zor, daha uzun ve daha kaliteli bir eğitimden geçmek zorunda olan komandoların eğitim aldığı birliklerden birisi de Kayseri 1. Komando Tugay Komutan Yardımcılığı Hava İndirme ve Komando Eğitim Tabur Komutanlığı’dır. Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde bulunan Eğitim Tabur Komutanlığı’nda eğitim gören er ve erbaşlar, daha sonra terörle mücadelede ve sınır güvenliğinin sağlanmasında görev almaktadır. Türkiye’nin en zorlu komando eğitim merkezleri arasında yer alan Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı, terörle mücadelede üst düzey birçok görevi yerine getiren personel eğitmiş ve bu nedenle de Türk Silahlı Kuvvetleri’nden pek çok ödülle ödüllendirilmiştir. Bu eğitimlerin verildiği komutanlık, Türkiye coğrafyasının göbeği kabul edilen ve sert bir coğrafyada bulunan Kayseri’de yer almaktadır. Özellikle böylesine zor doğa şartlarına sahip ve dağlık bir araziye komutanlığın kurulmasının nedeni, eğitim gören komandoların görev alacağı bölgeler ile benzerlik taşımasıdır.

Ulaşım Bilgileri

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı, 420 bin nüfusu bulunan ve oldukça büyük bir ilçe olan Melikgazi ilçesinde konuşlanmıştır. Kayseri’nin merkezine gelerek kolaylıkla ulaşılabilecek birliğe, özel araçlar, otobüsler, tren ya da havayolu ile yolculuk yapılabiliyor.

Özel Araç ile Ulaşım: Kayseri, Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi’nin ticaret, tarım ve hayvancılık açısından en önemli merkezidir. Bu kadar önemli ve stratejik bir şehre ulaşılabilmesi için birçok imkân vardır. Özel aracınızla Kayseri’de bulunan 1. Komando Tugay Komutanlığı’na; İstanbul’dan 764 kilometre, Ankara’dan 316 kilometre, Sivas’tan 205 kilometre, Erzurum’dan 631 kilometre ve Antalya’dan 610 kilometrelik bir mesafeyi aşarak ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile Ulaşım: Türkiye’nin hemen hemen tüm bölgelerinden Kayseri’ye otobüs seferi bulmak mümkündür. Direkt otobüs seferi bulamayanlar, Ankara ve İstanbul şehirlerinden aktarma yapabilirler.

Ankara’dan 4,5 saat, İstanbul’dan 12 saat, İzmir’den 13 saat ve Antalya’dan 11 saat süren otobüs yolculukları ile Kayseri’ye ulaşılıyor. Kayseri otogarında indikten sonra taksi veya otobüs marifeti ile 12 dakikada 1. Komando Tugay Komutanlığı’na gidebilirsiniz.

Tren ile Ulaşım: Tren ile ulaşım günümüzde pek kullanılmasa da Kayseri Doğu Ekspresi’nin ve diğer tren hatlarının tam merkezinde bulunmaktadır. İstanbul Haydarpaşa Gar’ından binebileceğiniz Doğu Ekspresi sayesinde Kayseri’ye tren ile gidebilirsiniz. Yine Doğu Ekspresi’ne Ankara’da da binerek Kayseri’de inmeniz mümkündür. Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Adana trenleri de Kayseri’den geçmektedir. Dilerseniz Diyarbakır ve Adana’dan da trene binerek Kayseri’de inme imkânına sahipsiniz. Tren garında inen acemi erlerin eğitim birliğine gidebilmeleri için belediyeye ait 117, 241, 146 ve 132 numaralı otobüsler gün boyunca hizmet vermektedir.

Hava yolu ile ulaşım: Kayseri Havalimanı’nın şehir merkezine yalnızca 5 kilometre uzaklıkta olması, uzak bölgelerden Kayseri’ye gelecek acemi erler için önemlidir. Uçak marifeti ile Kayseri’ye ulaştıktan sonra HAVAŞ’a ait otobüslerle şehir merkezine gelebilir ve buradan otobüs, dolmuş ve taksileri kullanarak hızlıca birliğe teslim olunabilir.

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Köşk Mahallesi, Köşk Kışlası 1’inci Komando Tugay Komutan Yardımcılığı

Melikgazi/Kayseri

Telefon Numarası: 0352 235 91 22 / 0352 235 98 84

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı Hakkında Bilgiler

Askeri birliklerin kuralları önceden belirlenmiştir ve kati şekilde uygulanmaktadır. Bu nedenle Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’nda acemi er eğitimi alacak olan personelin belli kurallara uyması beklenmektedir. Birliğe teslim olurken kesinlikle cep telefonu, kesici ve delici maddeler, fotoğraf makinesi, radyo, içecek ve yiyecek getirilmemelidir. Eğer bunlardan herhangi biri üzerinizde varsa el koyulacaktır ve asla geri alamazsınız. Yalnızca cep telefonu getirdiyseniz bunu görevli memura beyan edebilir, bir dilekçe karşılığında teslim ederek eğitim birliği ile ilişiğinizi tamamen kestikten sonra geri alabilirsiniz. Eğitim için acemi erlerin kabul edildiği dönemlerde aralıksız ve tatilsiz çalışan kayıt kabul merkezlerinde işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için mutlaka kimliğiniz ve askere teslim belgeniz yanınızda olmalıdır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, eğitime aldığı bütün askerler için önceden hazırladığı ve er ve erbaşların ihtiyaç duyacağı eşyaları kendilerine işlemlerinin ardından teslim etmektedir. Eğitim süreci boyunca ihtiyaç duyacağınız askeri bot, çorap, spor ayakkabısı, askeri kamuflaj, diş fırçası, iç çamaşırı, eldiven, temiz ve kirli kıyafet torbası, palaska vb malzemeleri kayıt gününde erlere teslim eder. Hızlı şekilde gerçekleştirilen dağıtımın amacı, eğitimin gecikmeden başlamasıdır. Teslim aldığınız ürünlerin sayısı ve adedi, size bir liste halinde verilecektir. Eksik ya da zarar görmüş bir malzeme varsa değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’nda askerlerin para ihtiyaçlarını giderebilmeleri için ATM’ler, posta işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için PTT şubesi mevcuttur. Askerlik kutsal bir görev olmasına rağmen acemi erler sık sık aileleri ile irtibat kurma ihtiyacı duyarlar. Bu ihtiyacı giderebilmek için de birlikte içerisinde yeterli sayıda ankesörlü telefon bulunur. Er ve erbaşların başta telefon kartı olmak üzere diğer temel ihtiyaçlarını giderebilmeleri için kantinler belirli saatler arasında çalışmaktadır.

Terzi ve berbere ihtiyaç duyan er ver erbaşlar, birlik içerisindeki görevli berbere ve terziye başvurabilirler. Birlik içerisinde acemi askerlerin yemek yiyebilmeleri ve istirahat edebilmeleri için inşa edilmiş olan gazinolar da günün 3 öğünün de yemek çıkartılır. Banyo ihtiyaçlarının giderilebilmesi için her bölüğe özel hamam hizmet verir.

Sosyal ve Diğer Faaliyetler

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’na eğitim için gelen askerler, birlikte bulunan sağlık ekibi tarafından sağlık kontrolünden geçirilir. Ayrıca birlikteki sağlık tesisi, eğitim süreci boyunca er ve erbaşların yaşayacağı bütün problemleri gidermek için hazır kıta vaziyette çalışmaktadır. Askeri sağlık personelinin yetersiz kaldığı durumlarda ise daha üst düzey hastaneye sevkiyat yapılması ve bu sayede askerin sağlığının korunması kati şekilde uygulanmaktadır.

Askerlik eğitim süreci boyunca yaşanabilecek aksaklıkların giderilmesi ve erlerin kendilerini hazır hale getirmeleri için rehberlik ve danışmanlık merkezi, diğer birliklerde olduğu gibi Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’nda da hizmet vermektedir.

Boş zamanların değerlendirilmesi için bir bilgisayar odasının yanı sıra futbol ve basketbol sahaları da er ve erbaşların kullanımına açıktır.

Temel eğitimlerini tamamlayan acemi askerlerin yemin törenleri, büyük bir coşku ile tüm eğitim birliklerinde gerçekleştirilmektedir. Tarihleri önceden belirlenen ve ilan edilen bu törenlere, askerler kendi ailelerini ve sevdiklerini davet edebilirler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Abdulbaki dedi ki:

  Ağustosta da gidecek arakadaşlar numaram orda ulaşsın haberleşelim yada watsaptan yazasın 05377272878

 2. Abdulbaki dedi ki:

  Benimde acemilik orası tefilin bitiyor ağustos da ordayim haberleşelim arkadaşlar beraber gidelim 05377272878

 3. Mehmet dedi ki:

  tertipler wp grubu kuralım haberleşelim irtibat halinde girelim bölüğe
  506 823 29 43

  1. Nurdan dedi ki:

   Meraba birşey sorabilir miyim

 4. burak dedi ki:

  Acemiliğim buraya çıktı Hayırlısı olur inşALLAH 0535 384 3650

 5. muzaffer dedi ki:

  benimde buraya düştü askerlik

  1. Emre dedi ki:

   Benimde buyaraya düştü

 6. Sezai dedi ki:

  Arkadaslar acemi birlik kaç gün sürüyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

 7. Erkan HİÇYILMAZ dedi ki:

  Kayseri 1.Komando Tugay Komutanlığı’na 19/02/2018

  Kayseri/Zincidere

  Saygıdeğer Komutanlarımıza ;
  Tugayınızdan genel olarak 81-82-83-84 yıllarında askerlik yapmış ve birçoğumuz
  Güneydoğuda görev yapmış Er ve Erbaşlarız.Zaman zaman İstanbul’dan tugayımızı 17 Aralık 2017
  Şehitleri Anma Proğramı ve diğer tarihlerde ziyaretlerde bulunmuş gurup olarak,Tugayımızdan her dönem terhis olan veya Şehitlik mertebesine ulaşmış,Gazi olmuş kardeşlerimizin evlatlarına,şahsiyetlerine yardımcı olmak,onları moralmen maddi manevi yardım etmek ve sosyal aktivitelerin içine alarak sivil yaşantılarına destek olmak amacı ile ,her yönü ile Kurumsal Sivil Toplum Örgütü olarak Erciyes Mavi Kartalları Dayanışma Yardım ve Kültür Derneğini 04.01.2018 tarih itibari ile kurmuş bulunmaktayız.Derneğimiz üyeleri tamamı ile Mavi berelilerden ( Kayseri-Bolu) oluşmaktadır.Ülkemizin her yerinden üyelerimiz mevcut olup,aramızda irtibatı kaybetmediğimiz ve halen görüştüğümüz kader birliği yaptığımız Komutanlarımız da onur üyelerimizdir.24.02.2018 tarihinde saat 13;00 te Kadıkoy/İSTANBUL adresinde yapacağımız açılışımıza katılımlarınızı bekler, saygı ve selamlarımızı sunarız.

  Program: Saat ;13;00 Açılış
  1 Dakikalık saygı Duruşu
  İstiklal Marşı-Komando andı
  Kurdele kesilmesi
  Kokteyl –Aden otele intikal
  Saat; 15;00-18;00
  Kadıköy Aden Otel
  Saygı Duruşu-İstiklal Marşı
  Brifing-Barkovizyon Sunumlar
  Konuşmacılar

  Adres: Rıhtım Cad.Rasim paşa Mah. Nüzhetefendi Sok
  No:50/A Kadıkoy İSTANBUL
  Mail: iletisim@emkder.org
  Tel: 0216 450 50 70
  Gsm;0555 033 50 70
  Erkan HİÇYILMAZ
  Genel Koordinatör: 0554 587 69 79

 8. Cemil dedi ki:

  Sa acemi askerlerin dagıtımı tek tek mi oluyor.yoksa acemılıkte tım olarak 17 veya 23 kişi bırlık olarak mı gonderılıyor

  1. Kadir albayrak dedi ki:

   Bnn gidecem acemi kaç gün suruyor

   1. Mustafa dedi ki:

    Gittigimiz yerde ortalama 2 ay sýrüyor tertip

    1. ferdi dedi ki:

     Arkadaslar yemin torenı nezman 22sımı 23umu

     1. Yavuz dedi ki:

      Tertip bende buraya düştüm beraber teslim olabiliriz wp den yazın 530 418 63 37.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.