Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Aralık 2018

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı – Melikgazi

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı – Melikgazi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komando birliklerinin eğitimi, ordumuz için çok önemlidir. Diğer birliklere göre daha zor, daha uzun ve daha kaliteli bir eğitimden geçmek zorunda olan komandoların eğitim aldığı birliklerden birisi de Kayseri 1. Komando Tugay Komutan Yardımcılığı Hava İndirme ve Komando Eğitim Tabur Komutanlığı’dır. Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde bulunan Eğitim Tabur Komutanlığı’nda eğitim gören er ve erbaşlar, daha sonra terörle mücadelede ve sınır güvenliğinin sağlanmasında görev almaktadır. Türkiye’nin en zorlu komando eğitim merkezleri arasında yer alan Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı, terörle mücadelede üst düzey birçok görevi yerine getiren personel eğitmiş ve bu nedenle de Türk Silahlı Kuvvetleri’nden pek çok ödülle ödüllendirilmiştir. Bu eğitimlerin verildiği komutanlık, Türkiye coğrafyasının göbeği kabul edilen ve sert bir coğrafyada bulunan Kayseri’de yer almaktadır. Özellikle böylesine zor doğa şartlarına sahip ve dağlık bir araziye komutanlığın kurulmasının nedeni, eğitim gören komandoların görev alacağı bölgeler ile benzerlik taşımasıdır.

Ulaşım Bilgileri

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı, 420 bin nüfusu bulunan ve oldukça büyük bir ilçe olan Melikgazi ilçesinde konuşlanmıştır. Kayseri’nin merkezine gelerek kolaylıkla ulaşılabilecek birliğe, özel araçlar, otobüsler, tren ya da havayolu ile yolculuk yapılabiliyor.

Özel Araç ile Ulaşım: Kayseri, Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi’nin ticaret, tarım ve hayvancılık açısından en önemli merkezidir. Bu kadar önemli ve stratejik bir şehre ulaşılabilmesi için birçok imkân vardır. Özel aracınızla Kayseri’de bulunan 1. Komando Tugay Komutanlığı’na; İstanbul’dan 764 kilometre, Ankara’dan 316 kilometre, Sivas’tan 205 kilometre, Erzurum’dan 631 kilometre ve Antalya’dan 610 kilometrelik bir mesafeyi aşarak ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile Ulaşım: Türkiye’nin hemen hemen tüm bölgelerinden Kayseri’ye otobüs seferi bulmak mümkündür. Direkt otobüs seferi bulamayanlar, Ankara ve İstanbul şehirlerinden aktarma yapabilirler.

Ankara’dan 4,5 saat, İstanbul’dan 12 saat, İzmir’den 13 saat ve Antalya’dan 11 saat süren otobüs yolculukları ile Kayseri’ye ulaşılıyor. Kayseri otogarında indikten sonra taksi veya otobüs marifeti ile 12 dakikada 1. Komando Tugay Komutanlığı’na gidebilirsiniz.

Tren ile Ulaşım: Tren ile ulaşım günümüzde pek kullanılmasa da Kayseri Doğu Ekspresi’nin ve diğer tren hatlarının tam merkezinde bulunmaktadır. İstanbul Haydarpaşa Gar’ından binebileceğiniz Doğu Ekspresi sayesinde Kayseri’ye tren ile gidebilirsiniz. Yine Doğu Ekspresi’ne Ankara’da da binerek Kayseri’de inmeniz mümkündür. Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Adana trenleri de Kayseri’den geçmektedir. Dilerseniz Diyarbakır ve Adana’dan da trene binerek Kayseri’de inme imkânına sahipsiniz. Tren garında inen acemi erlerin eğitim birliğine gidebilmeleri için belediyeye ait 117, 241, 146 ve 132 numaralı otobüsler gün boyunca hizmet vermektedir.

Hava yolu ile ulaşım: Kayseri Havalimanı’nın şehir merkezine yalnızca 5 kilometre uzaklıkta olması, uzak bölgelerden Kayseri’ye gelecek acemi erler için önemlidir. Uçak marifeti ile Kayseri’ye ulaştıktan sonra HAVAŞ’a ait otobüslerle şehir merkezine gelebilir ve buradan otobüs, dolmuş ve taksileri kullanarak hızlıca birliğe teslim olunabilir.

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Köşk Mahallesi, Köşk Kışlası 1’inci Komando Tugay Komutan Yardımcılığı

Melikgazi/Kayseri

Telefon Numarası: 0352 235 91 22 / 0352 235 98 84

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı Hakkında Bilgiler

Askeri birliklerin kuralları önceden belirlenmiştir ve kati şekilde uygulanmaktadır. Bu nedenle Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’nda acemi er eğitimi alacak olan personelin belli kurallara uyması beklenmektedir. Birliğe teslim olurken kesinlikle cep telefonu, kesici ve delici maddeler, fotoğraf makinesi, radyo, içecek ve yiyecek getirilmemelidir. Eğer bunlardan herhangi biri üzerinizde varsa el koyulacaktır ve asla geri alamazsınız. Yalnızca cep telefonu getirdiyseniz bunu görevli memura beyan edebilir, bir dilekçe karşılığında teslim ederek eğitim birliği ile ilişiğinizi tamamen kestikten sonra geri alabilirsiniz. Eğitim için acemi erlerin kabul edildiği dönemlerde aralıksız ve tatilsiz çalışan kayıt kabul merkezlerinde işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için mutlaka kimliğiniz ve askere teslim belgeniz yanınızda olmalıdır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, eğitime aldığı bütün askerler için önceden hazırladığı ve er ve erbaşların ihtiyaç duyacağı eşyaları kendilerine işlemlerinin ardından teslim etmektedir. Eğitim süreci boyunca ihtiyaç duyacağınız askeri bot, çorap, spor ayakkabısı, askeri kamuflaj, diş fırçası, iç çamaşırı, eldiven, temiz ve kirli kıyafet torbası, palaska vb malzemeleri kayıt gününde erlere teslim eder. Hızlı şekilde gerçekleştirilen dağıtımın amacı, eğitimin gecikmeden başlamasıdır. Teslim aldığınız ürünlerin sayısı ve adedi, size bir liste halinde verilecektir. Eksik ya da zarar görmüş bir malzeme varsa değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’nda askerlerin para ihtiyaçlarını giderebilmeleri için ATM’ler, posta işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için PTT şubesi mevcuttur. Askerlik kutsal bir görev olmasına rağmen acemi erler sık sık aileleri ile irtibat kurma ihtiyacı duyarlar. Bu ihtiyacı giderebilmek için de birlikte içerisinde yeterli sayıda ankesörlü telefon bulunur. Er ve erbaşların başta telefon kartı olmak üzere diğer temel ihtiyaçlarını giderebilmeleri için kantinler belirli saatler arasında çalışmaktadır.

Terzi ve berbere ihtiyaç duyan er ver erbaşlar, birlik içerisindeki görevli berbere ve terziye başvurabilirler. Birlik içerisinde acemi askerlerin yemek yiyebilmeleri ve istirahat edebilmeleri için inşa edilmiş olan gazinolar da günün 3 öğünün de yemek çıkartılır. Banyo ihtiyaçlarının giderilebilmesi için her bölüğe özel hamam hizmet verir.

Sosyal ve Diğer Faaliyetler

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’na eğitim için gelen askerler, birlikte bulunan sağlık ekibi tarafından sağlık kontrolünden geçirilir. Ayrıca birlikteki sağlık tesisi, eğitim süreci boyunca er ve erbaşların yaşayacağı bütün problemleri gidermek için hazır kıta vaziyette çalışmaktadır. Askeri sağlık personelinin yetersiz kaldığı durumlarda ise daha üst düzey hastaneye sevkiyat yapılması ve bu sayede askerin sağlığının korunması kati şekilde uygulanmaktadır.

Askerlik eğitim süreci boyunca yaşanabilecek aksaklıkların giderilmesi ve erlerin kendilerini hazır hale getirmeleri için rehberlik ve danışmanlık merkezi, diğer birliklerde olduğu gibi Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’nda da hizmet vermektedir.

Boş zamanların değerlendirilmesi için bir bilgisayar odasının yanı sıra futbol ve basketbol sahaları da er ve erbaşların kullanımına açıktır.

Temel eğitimlerini tamamlayan acemi askerlerin yemin törenleri, büyük bir coşku ile tüm eğitim birliklerinde gerçekleştirilmektedir. Tarihleri önceden belirlenen ve ilan edilen bu törenlere, askerler kendi ailelerini ve sevdiklerini davet edebilirler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Meraklı biri dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar,
  Erkek arladaşım benin de buraya düştü 2 kasım teslim tarihi fakat ben çok merak ediyorum nasıl biyer acemilik ne kadar sürecek bilgi verebilirmisiniz?

  1. bega dedi ki:

   2 ay benimde sevgilim 3 kasımda teslim oldu

   1. Maviş dedi ki:

    Benim sözlum de ayın üçüne teslim oldu 23 ne yemin töreni var

   2. Maviş dedi ki:

    Benim sözlum de ayın üçüne teslim oldu 23 ne yemin töreni var
    İnstagramdann bana ulasabilirmisin @mükremindilara

 2. emircan dedi ki:

  beyler lojistik destek komutanlığında olan yokmu 14.09.18 de tesim olucam instagramdan ekleyin yardımcı olun “emircan34”

  1. Ramazan Dost dedi ki:

   1 İNCİ KOMD.TUG.K.YRD.LIĞI HV.İND. VE KOMD.EĞT.TB./KAYSERİ MELİKGAZİ 98/4 sevk tarihim 30 /10/2018 başka gelen varsa buraya ulaşsın bana/ 0545 562 1139 / instagram : rmzndst07

   1. sercan çifçioğlu dedi ki:

    1 İNCİ KOMD.TUG.K.YRD.LIĞI HV.İND. VE KOMD.EĞT.TB./KAYSERİ MELİKGAZİ 98/4 sevk tarihim 30 /10/2018 başka gelen varsa buraya ulaşsın bana/ ssercncifcioglu / instagram acemilik kaç gün bilgisi olan varmı

    1. Cevdet dedi ki:

     60 gun acemilik gencler sorusu olan sorsun bana 98 3 ben acemiligi orda yaptim

     1. Emin bozoğlu dedi ki:

      Piyade olarakmı yaptın hocam acemiyi
      bide iceriye don atlet iclik filan alıyolarmı ?

     2. Mustafa dedi ki:

      Kardeşim merhabalar kardeşimi kasım 1 teslim ettik sen usta birliği nereye çıktı orda kalmasını tavsiye edermisin tskler

     3. Shshhs dedi ki:

      Kargo yollasam alabilir mi

 3. Murat arat dedi ki:

  Bende otuz ocakta geliyorum. Acemilik kaç gün sürüyor

  1. Onursoyu dedi ki:

   Murat bende geliyorum sen hangi sehirden gidiceksin
   Instagram: onursoyuu

 4. Fehim Aydoğmuş dedi ki:

  Arkadaşlar bende balıkesirden gelicem 30. Da orda olucam benide ekleyin ek ye 05360636210 balıkesirden giden var mi

 5. Celal dedi ki:

  Selamın aleyküm bende konyadan 28 teslim olucam 05313614305 wp guruba ekleyin görüşelim

  1. Mahmut meşe dedi ki:

   Watsap grubuna kim alıyo 0507 526 5890
   İstanbul Arnavutköy

 6. Serhat dedi ki:

  İstanbul Beyoğlu varmı
  05372059345

  1. Yusuf c dedi ki:

   Var beyoğlu

 7. Tolga dedi ki:

  S.a yettiler bende kayseri melik gaziye düştüm silivriden 29 teslim olcam

 8. Yusuf c dedi ki:

  Slm bende istanbuldan 29 undan gidecem wp gurubunuz varsa ekleyin arkadaşlar yardımcı olalım birbirimize5534921063

 9. İrfan Can dedi ki:

  arkadaşlar whatsapp grubumuz var gelmek isteyen https://chat.whatsapp.com/Lm7HlcgcDf93bRppo0YMuz

  1. Onur dedi ki:

   538 065 2856 istanbul eyüp den geliyorum 30 da teslim olucam whatsapp grubuna eklermisiniz

 10. halil ibrahım dedi ki:

  sen antebin hangi köyündensin

 11. Yusuf tnrtnr dedi ki:

  beyler istanbuldan geliyorum 05469087291 grup varsa alabilir misiniz

 12. Zeynel dedi ki:

  05365461792 kardeşler bende bursadan gelicem 27sinde teslim olucam Melikgazi ye guruba eklermisiniz

 13. Oğulcan kazancı dedi ki:

  05455983453 arkadaşlar benide ekleyin 27 sinde ordayım

 14. Yunus dedi ki:

  İzmit’te gelen yokmu watsap grubuna benide alın 05305969819

 15. Cevdet dedi ki:

  Bende istanbuldan geliyorum whatsap gurubu varsa benide alin 0539636 0613

  1. Selahattin dedi ki:

   Arkadaslar bende kayseri melikgaziye dustum yardimci olurmusunuz

 16. Taner dedi ki:

  selamın aleykum arkadaslar bende melikgaziye düstüm acemilik 05530332584 telefon wp gurubu varsa alabilirsiniz toplu birlik olalım

 17. Muhammet dedi ki:

  Bende Konya’dan 27 sinde teslim oluyorum ekleyin wp ye arkadaşlar
  05379644251

  1. uğur dedi ki:

   bende 29 da teslim olacagım,

   1. Yusuf c dedi ki:

    Slm bende istanbuldan 29 unda telsim olacam wp gurubunuz varsa ekleyin arkadaşlar5534921063

  2. uğur dedi ki:

   05419767640 benide alırmısınız gruba
   Çorum/merkez

 18. Kasim dedi ki:

  29 unda teslim olucam birlik beraberliği koruyalım 0545 578 47 36 98/3

 19. Onur dedi ki:

  Mardin’den gelecem 27 si ordayım kardeş 05424304568 eklersiniz Hepimiz için hayırlısı olsun

 20. Mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar bende antepden geliyorum 28 de oldayım gurup kuralarsin benide bekleyin 05464344577 kardes

 21. kerem dedi ki:

  bende aydın söke den geliyorum 05349876762 watsap grubuna ekleyin

  1. Faruk dedi ki:

   Slm arkadaşlar bende istanbuldan gelecem benide ekleyebilirmisiniz .05416607935

 22. kerem dedi ki:

  bende aydın söke den geliyorum 05349876762 watsap grubuna ekleyin

 23. Abdulbaki dedi ki:

  Benide guruba alın Artvin HOPA 05377450853

  1. Onur dedi ki:

   Kardeş bende vandan gelecem 29 da oraya

   1. Ömer dedi ki:

    Bizde vandan geliyoruz iki kişiyiz

   2. Emrullah dedi ki:

    Kardeş bende wandan gelecem 05314627191
    Beni arayın iletişime geçelim

 24. Abdulbaki dedi ki:

  Selamun aleyküm 29 unda ordayim Artvin Hopadan geliyorum

 25. İlker dedi ki:

  Bende İstanbul’dan düştüm gruba benide ekleyebilirsiniz
  05378115670

 26. Salih dedi ki:

  Bende TEKIRDAG/ÇERKEZKÖYDEN GELİYORUM HAKKIMIZDA HAYIRLISI ARKADAŞLAR

  0553 822 6693 WHATSAP

 27. Burak dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar Benimde burası çıktı Kastamonu dan gidicem 28 de teslim olucam birlik beraberlik olsun üst devreler karşı 05425952192

  1. Burak dedi ki:

   Ben ızmır urladan gelıcem benımde buraya cıktı hadı hayırlısı

 28. Ersin dedi ki:

  İzmirden gelen varsa whatsapp tan yazsin 0554 657 43 77

 29. Ersin dedi ki:

  0554 657 43 77

 30. Emre Çakır dedi ki:

  Arkadaşlar Bende buraya düştüm herkez bana ulaşsın 05303398145 ORDU

 31. Mevlana dedi ki:

  Adanadadan gelecek kardeşlerim 27 sinde teslim olan arasın 05456254741

 32. Mesut dedi ki:

  Bende 29unda teslim oluyorum
  05327623786

 33. Barış Şahin dedi ki:

  Arkadaşlar bende Muğla Fethiyeden Geliyorum bu ayın 29 unda teslim olacağım 05465105154 Birbirimize Sahip Çikalım 🙂

 34. Emre dedi ki:

  Tertiplerim bnde denizliden dustum

  1. Barış Şahin dedi ki:

   Yakinsin kardesm bende fethiyeden

 35. Mert dedi ki:

  27 sinde teslimim ankaradan gitcek arkadaslar arasinlar 05436540702

  1. Emre dedi ki:

   Kardesim göruselim

 36. Mert dedi ki:

  Bende 27 sinde ordayim ankaradan gitcem kardaslarim arayin haberleselim.

 37. Gökhan dedi ki:

  Tekirdağ/Çerkezköyden geliyorum selamın aleyküm wp grubuna alın 05337366231

  1. Gökhan dedi ki:

   Bende şüleburgazdan geliyorum adaş

  2. Gökhan39 dedi ki:

   Adaş yaz bana wpden 0541 236 31 40

 38. berat dedi ki:

  Ankaradan gelicem 0534 475 3805 Gruba alırmısınız ankaradan gidecekler ulaşsın beraber teslim olalım birlikte hareket edelim

 39. Ozan dedi ki:

  Whatsapp grubuna ekler misiniz devreler 05432724822

 40. Okan dedi ki:

  Bende buraya düştüm devreler arasın 27 si teslim olcam 05423606759

 41. Tuncay Tombaş dedi ki:

  05394808808 Ordudan geliyorum 27 si teslim olucam

  1. Ertuğrul uzun dedi ki:

   Kardeşim bende fatsa dan gitcem beraber gidelim

 42. Kadir dedi ki:

  Bende ankaradan düştüm 0539 511 5109

 43. Kemal dedi ki:

  ARKADAŞLAR YORUM OLARAK NUMARA ATIN EL KURULDU KONUŞALIM Bİ

  1. Sabri Can dedi ki:

   5393831724 bende oraya düştüm devrem

  2. Yılmaz dedi ki:

   05340683346 mersinden gidicem ekle reis

  3. Mevlana dedi ki:

   Adanadan düştüm benide al gruba 05458256434

  4. Soner dedi ki:

   05456254741 98/3 bnde buraya düştüm wp grubuna alın

 44. Nihat dedi ki:

  Selamin Aleykum benimde buraya düştü tertipler wp grup ekleyin 05442498189

 45. Sabri marangoz dedi ki:

  Bende ordudan buraya düstüm arkadslar

  1. orhan dedi ki:

   dayı 05454177031 wsaptan yaz bende buraya dustum

   1. Oğuz dedi ki:

    0544 470 17 36 Benide alın wp grubuna 27sinde ordayim

    1. Yılmaz dedi ki:

     bende oraya düştüm 05340683346 alın grubaa

  2. Nihat dedi ki:

   Ben samsun dan tertip

 46. yılmaz dedi ki:

  27 temmuz teslım oluyorum 05340418991 arayın

 47. Ersin dedi ki:

  S.a arkadaşlar 27 temmuzda İzmirden geliyorum herkese hayırlı teskereler ! TAM35;)

  1. Jsşdkfkd dedi ki:

   Numaranı yazar mısın

   1. Kemal dedi ki:

    Wp grubuna alım için mi

   2. Karslı dedi ki:

    05355983238 ekleyin arkadaslar

  2. Çağlar dedi ki:

   Dostum bende manisadan görüselim 27 sınde orda

   1. Ali Rıza dedi ki:

    Bende Manisa akhisarda kardeşim

 48. Yildiray dedi ki:

  Wp gurubuna ekleyin bende agustosta burdayim 0536 716 28 43

 49. Abdulbaki dedi ki:

  Ağustosta da gidecek arakadaşlar numaram orda ulaşsın haberleşelim yada watsaptan yazasın 05377272878

 50. Abdulbaki dedi ki:

  Benimde acemilik orası tefilin bitiyor ağustos da ordayim haberleşelim arkadaşlar beraber gidelim 05377272878

 51. Mehmet dedi ki:

  tertipler wp grubu kuralım haberleşelim irtibat halinde girelim bölüğe
  506 823 29 43

  1. Nurdan dedi ki:

   Meraba birşey sorabilir miyim

 52. burak dedi ki:

  Acemiliğim buraya çıktı Hayırlısı olur inşALLAH 0535 384 3650

 53. muzaffer dedi ki:

  benimde buraya düştü askerlik

  1. Emre dedi ki:

   Benimde buyaraya düştü

 54. Sezai dedi ki:

  Arkadaslar acemi birlik kaç gün sürüyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

 55. Erkan HİÇYILMAZ dedi ki:

  Kayseri 1.Komando Tugay Komutanlığı’na 19/02/2018

  Kayseri/Zincidere

  Saygıdeğer Komutanlarımıza ;
  Tugayınızdan genel olarak 81-82-83-84 yıllarında askerlik yapmış ve birçoğumuz
  Güneydoğuda görev yapmış Er ve Erbaşlarız.Zaman zaman İstanbul’dan tugayımızı 17 Aralık 2017
  Şehitleri Anma Proğramı ve diğer tarihlerde ziyaretlerde bulunmuş gurup olarak,Tugayımızdan her dönem terhis olan veya Şehitlik mertebesine ulaşmış,Gazi olmuş kardeşlerimizin evlatlarına,şahsiyetlerine yardımcı olmak,onları moralmen maddi manevi yardım etmek ve sosyal aktivitelerin içine alarak sivil yaşantılarına destek olmak amacı ile ,her yönü ile Kurumsal Sivil Toplum Örgütü olarak Erciyes Mavi Kartalları Dayanışma Yardım ve Kültür Derneğini 04.01.2018 tarih itibari ile kurmuş bulunmaktayız.Derneğimiz üyeleri tamamı ile Mavi berelilerden ( Kayseri-Bolu) oluşmaktadır.Ülkemizin her yerinden üyelerimiz mevcut olup,aramızda irtibatı kaybetmediğimiz ve halen görüştüğümüz kader birliği yaptığımız Komutanlarımız da onur üyelerimizdir.24.02.2018 tarihinde saat 13;00 te Kadıkoy/İSTANBUL adresinde yapacağımız açılışımıza katılımlarınızı bekler, saygı ve selamlarımızı sunarız.

  Program: Saat ;13;00 Açılış
  1 Dakikalık saygı Duruşu
  İstiklal Marşı-Komando andı
  Kurdele kesilmesi
  Kokteyl –Aden otele intikal
  Saat; 15;00-18;00
  Kadıköy Aden Otel
  Saygı Duruşu-İstiklal Marşı
  Brifing-Barkovizyon Sunumlar
  Konuşmacılar

  Adres: Rıhtım Cad.Rasim paşa Mah. Nüzhetefendi Sok
  No:50/A Kadıkoy İSTANBUL
  Mail: iletisim@emkder.org
  Tel: 0216 450 50 70
  Gsm;0555 033 50 70
  Erkan HİÇYILMAZ
  Genel Koordinatör: 0554 587 69 79

 56. Cemil dedi ki:

  Sa acemi askerlerin dagıtımı tek tek mi oluyor.yoksa acemılıkte tım olarak 17 veya 23 kişi bırlık olarak mı gonderılıyor

  1. Kadir albayrak dedi ki:

   Bnn gidecem acemi kaç gün suruyor

   1. Mustafa dedi ki:

    Gittigimiz yerde ortalama 2 ay sýrüyor tertip

    1. ferdi dedi ki:

     Arkadaslar yemin torenı nezman 22sımı 23umu

     1. Yavuz dedi ki:

      Tertip bende buraya düştüm beraber teslim olabiliriz wp den yazın 530 418 63 37.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.