Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2024

Açık Lise Okuma Amacı ile Askerliği Tecil Ettirmek

Açık Lise Okuma Amacı ile Askerliği Tecil Ettirmek

Normal öğrenim sürecine bakıldığında bir erkeğin liseyi bitirme yaşı ortalama 18 civarındadır. Ancak bazı durumlarda eğitim hayatı yarım bırakılabilir ya da eğitim kurumu öğrencinin örgün eğitime katılmasını (disiplin cezası, okuldan atılma, hapis cezası alma vb.) engelleyebilir. Bu durumlardan biri ile karşılaşmış olanlara veya eğitim hayatına açık lise adı verilen dışarıdan eğitim yolu ile devam etmek isteyen kişilere devletimiz askerliği erteleme hakkı tanımaktadır.

Askerlik tecil ettirme hakkına sahip olanlar arasında açık lise öğrencileri de vardır. Dolayısıyla onların da askerliklerini ertelemek için belirli işlemleri yapmaları gerekir. Daha önceden tecil ettirme hakkına sahip olmayan açık lise öğrencileri, artık bu hakka sahip oldukları için gerekli başvuruları yapabilirler. Eğer açık lise öğrencisi iseniz ve askerlik yapma yaşınız geldiyse, kayıt bürolarına (Açık Öğretim Lisesi işlemlerini yapmakta olan Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine) başvuruda bulunarak onaylı bir belge almanız gerekir. Aldığınız bu onaylı belge ile birlikte bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine giderek tecil başvurusu yapabilirsiniz.

Her konuda olduğu gibi askerlik erteleme konusunda da uyulması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • – Açık lisede öğrenim gören kişinin askerliği, okuluna devam ettiği sürece en fazla 29 yaşına kadar ertelenebilir.
  • – Kişi, açık liseden mezun olması gereken sürede mezun olamamışsa, 29 yaşına kadar her yıl tecil işlemini yenilemelidir.
  • – Eğer örgün lisede bir süre öğrenim gördükten sonra açık lisede öğrenim görmeye başladıysanız, örgün öğretimde kullandığınız dönemler de erteleme süresi konusunda değerlendirilir.

Öğrencilik Durum Belgesi

Açık lise öğrencilerinin askerliklerini erteleyebilmeleri için her sene Öğrencilik Durum Belgesini doldurarak bağlı oldukları askerlik şubesine bildirmeleri gerekir. Öğrencilik Durum Belgesini öğretim gördüğünüz kurum tarafından alabilirsiniz.

Öğrencilik Durum Belgesinde doldurmanız gereken alanlarda; nüfus cüzdanı bilgileri, öğretim gördüğünüz açık öğretim lisesinin bilgileri, okula kaydolduğunuz tarih, öğrenim durumunuz ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Askerliğimi Tecil Ettirmezsem Ne Olur?

Devlet, vatandaşının askerlik çağı geldiğinde teslim olarak bu kutsal görevi yerine getirmesini ister. Askerlik için belirlenen yaş geldiğinde eğer tecil isteğinizi ve nedeninizi gerekli belgelerle birlikte beyan etmezseniz devlet, yasalar gereği hakkınızda işlem başlatma hakkına sahiptir. Eğer açık lise öğrencisiyseniz ve askerlik yaşınız geldiyse, öğrenim görmekte olduğunuz için askerliğinizi erteleme amacı ile askerlik şubesine başvuruda bulunmak zorundasınız. Aksi takdirde muayene kaçağı olarak kabul edilir ve hapse girebilirsiniz. Bu nedenle okuldan ayrılma ve okuldan mezun olma gibi durumlarda tecil işlemlerinizi yapmayı ve takip etmeyi unutmamalısınız. Eğer tecilli görünmüyorsanız Öğrencilik Durum Belgeniz ile birlikte tecil başvurusunda bulunmanız gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Alper dedi ki:

    Merhabalar. Ben 4 yıllık açık öğretim lise okuyorum 2 senesi dolmak üzere ve 31/12/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR. ÖĞRENCİLİĞİ SONA ERDİĞİ TAKDİRDE, 2 AY İÇERİSİNDE EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE MÜRACAAT ETMESİ GEREKMEKTEDİR. diyor fakat benim öğrenciliğim daha bitmedi 2 yıl doldu geri kalan 2 yılı ne yapacağım askerlik şubesine mi gitmem gerekiyor yoksa otomatik tecil ediyorlarmı erteliyorlar mı kafamda soru işaretleri var. cevaplarsanız sevinirim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.