1. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı ( Aydın )

Komutanlık, Aydın kent merkezine oldukça yakın bir bölgede bulunmaktadır. Aydın’a ulaşım karayolu ya da demiryolu ile sağlanır. Hava ulaşımı, İzmir Adnan Menderes Havaalanı üzerinden sağlanabilir.

Aydın’a ulaştıktan sonra, otobüs terminalinden veya tren garından; halk otobüsleri ya da taksilerle komutanlığa ulaşılabilir.

Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı içerisinde, acemi erler için pek çok sosyal olanak sağlanmıştır. askerlik.gen.tr Bunların içinde; taze yiyecek ve içecekler, askeri ve sivil malzemeler, temizlik malzemeleri gibi eşyaların satıldığı kantin bölümleri, ankesörlü telefonlar, internet cafe, kütüphane gibi imkanlar vardır. Ayrıca yatakhane, banyo kabinleri ve televizyon gibi imkanlar da sağlanır.

Yaklaşık 950 bin nüfusa sahip olan kentin eski adı ‘Aydın Güzelhisar’dır; ve ilk olarak ‘Traklar’ tarafından kurulmuş, Tralles olarak adlandırılmıştır. 1923 yılından beri il konumundadır. Ege Denizi’nin kıyısında bulunan Aydın, İzmir’in güneyinde yer alır. Şehirde ılıman bir iklim hakimdir.

Komutanlık İletişim Bilgileri:

Posta Adresi: 1. Jandarma Tabur Eğitim Tabur Komutanlığı … Bölük Komutanlığı / Aydın

Telefon Numaraları:

1’inci Bölük:  0 256 214 79 67-0 256 213 96 80

2’nci Bölük:  0 256 213 24 78-0 256 213 40 32

3’üncü Bölük:  0256 213 55 01-0 256 213 42 99

4’üncü Bölük:  0 256 213 35 67-0 256 214 21 85

AİLE İLETİŞİM MERKEZİ:  0 256 213 40 02

 

Banka hizmetleri, kışlada bulunan Garanti Bankası ATM’si tarafından sağlanır.

Sağlık sorunu yaşamaları durumunda, erlerin başvurabileceği 1. Basamak Muayene Merkezi ve Rehberlik – Danışma Merkezi de kışlada bulunur.

Aydın’ı tanırken yapılabilecek diğer aktiviteler ise; ünlü kulak çorbası, kuyu tandırı ve yuvarlama yemeklerini tatmak, el yapımı hediyelik eşyalardan satın almak, Aphrodisias antik kenti ile Didyma Apollon tapınağını ziyaret etmektir.

 

Güncelleme

Jandarma Genel Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı bir kolluk kuvvetidir. Türkiye’de iç güvenliğin sağlanması için bazı bölgelerde Emniyet Genel Müdürlüğü görev yaparken, ülkemizin bazı şehirleri ve bazı bölgelerinde ise Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı jandarmalar iç güvenliği sağlamak ile görevlidir. İşte bu jandarma kuvvetlerinin de kendi içerisinde sınıflandırmaları vardır. Örnek vermek gerekirse jandarma komandolar genellikle sınır güvenliğinde görev alırken jandarma timleri ise iç bölgelerdeki daha çok köylerdeki asayişi sağlamak ile görevlidir.

Aydın’daki 1. Jandarma Er Eğitim Taburu’nda eğitilen jandarmalar ise turizm jandarması olarak usta askerlik görevlerini yerine getirirler. Turizm jandarmaları, adından da anlaşılabileceği gibi turistik beldelerde görev yapan askerlerdir. Aydın ili, tarihi bir şehir olmasının yanı sıra günümüzde turistlerin de büyük rağbet gösterdiği bir turizm kentidir. Aydın ilinin merkezinde bulunan 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı’na birçok ulaşım aracı ile ulaşabilmek mümkündür.

Ulaşım Bilgileri

Aydın’ın şehir merkezine oldukça yakın bir konumda inşa edilmiş olan 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı’nda acemi erlik görevini yapmak için dağıtılan askerlerin Aydın şehir merkezine ulaşmalarının ardından birliğe teslim olmaları sadece 10 dakikalarını alır.

Aydın’daki 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı’na karayolunda özel araç ile seyahat ederek ve otobüs vasıtası ile ulaşmak mümkündür. Ayrıca İzmir’den Aydın’a direkt tren seferleri de düzenlenmektedir.

Özel Araç ile Ulaşım: Ege Bölgesi’nin önemli kentlerinden biri olan Aydın’a araç ile gitmek için İstanbul’dan 603 kilometre, Ankara’dan 542 kilometre, İzmir’den 180 kilometre, Kocaeli’nden 592 kilometre, Antalya’dan 294 kilometre ve Konya’dan 470 kilometrelik bir yol kat etmeniz gerekir.

Otobüs ile Ulaşım: Aydın’a ülkenin hemen her ilinden otobüs seferi bulmak mümkündür. Merkezi birkaç şehirden Aydın’a otobüs ile yolculuğun ne kadar süreceğine örnek vermek gerekirse, Ankara’dan 9, İstanbul’dan 11, İzmir’den 1 buçuk, Erzurum’dan 21 ve Sivas’tan 16 saattir. Otogara indikten sonra bölgedeki taksiler veya otobüsler ile direkt komutanlığa gidilebiliyor. Otogar ve otobüs yolculuğu ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki irtibat numarasından yetkililere ulaşabilirler.

Aydın Otogar İrtibat Numarası: 0256 212 50 50

Tren ile Ulaşım: Günümüzde hızlı trenlerin hizmete başlaması ile eski trenlerin kullanımı gittikçe azalmaktadır. Ancak yakın mesafelerde daha ucuz olmaları nedeni ile tren tercih edilebilir. Askerlik görevini Aydın’da yapacak olanlar, İzmir’den hareket eden trenlere binerek Aydın il merkezine kolaylıkla gelebilirler. İzmir ile Aydın arasındaki mesafeyi tren ile yaklaşık 3 buçuk saatte kat edebilirsiniz.

Bilet satın almak veya trenle alakalı sorularınıza cevap bulmak için aşağıdaki irtibat numarası ile iletişim kurabilirsiniz.

Aydın TCDD Telefon Numarası: 0256 225 18 24

İzmir TCDD Telefon Numarası: 0232 484 86 38

TCDD Müşteri Hizmetleri: 444 82 33

Birçok acemi askerlerin eğitim gördüğü birlikte olduğu gibi acemi askerlerin teslim dönemlerinde 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı’na bağlı inzibatlar, tren garları, otogarların çevresinde ve şehir merkezlerinde devriye atmaktadır. Şehre ulaştığınızda inzibat ile karşılaşırsanız, askerlik belgenizi teslim ederek sizi birliğe götürmelerini isteyebilirsiniz. Eğer bir inzibat ile karşılaşmazsanız, şehrin bulunduğunuz bölgesinde minibüsler vasıtası ile eğitim göreceğiniz birliğe kolaylıkla gidebilirsiniz.

  1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı Merkez/Aydın

1’inci Bölük: 0256 214 79 67 / 0256 213 96 80

2’nci Bölük: 0256 213 24 78 / 0256 213 40 32

3’üncü Bölük: 0256 213 55 01 / 0256 213 42 99

4’üncü Bölük: 0256 213 35 67 / 0256 214 21 85

Aile İletişim Merkezi: 0256 213 40 02

  1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı Hakkında Bilgiler

Askerliğin başlangıcı olarak kabul edilen acemi birliği, birçok şeyin öğrenildiği ve öğretildiği bir kurumdur. Birliğe teslim olan kişi, birlikte eğitim alacağına dair evrakın yanı sıra resimli nüfus cüzdanı ile beraber teslim olmalıdır. Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günler dahil kabul kayıt görevini yerine getiren kayıt kabul merkezlerinde tüm askerler tepeden tırnağa aranmaktadır.

En ince ayrıntıya kadar aranan askerlerin üzerinde, fotoğraf makinesi, radyo, usb bellek, ses kaydı yapan elektronik malzeme, kesici ve delici madde, yiyecek ve içecek bulunduğunda, geri verilmemek üzere el konulmaktadır. Üzerinde cep telefonu bulunanlar, telefonlarını bir tutanak karşılığında nizamiyeye teslim edebilir ve birlikten tamamen ayrılırken aynı belge ile geri alabilirler.

Türk Silahlı Kuvvetleri, bütün personeller için olduğu gibi erler için de bir kıyafet yönetmeliği uygulamaktadır. Bu nedenle er ve erbaşların giyeceği kıyafetler önceden belirlenmiş ve birliğe yeni teslim olan erlere de bu kıyafetler verilmektedir. Askeri kamuflaj ve bot, spor ayakkabısı, eşofman takımı, parka, bere, eldiven, palaska gibi giyim malzemelerinin yanı sıra diş macunu, diş fırçası, kirli ve temiz kıyafet torbası da tüm askerlere ayrı ayrı teslim edilir.

  1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı’nda görev yapan askerlerin ihtiyaçlarının karşılanması adına, birlik içerisindeki Garanti Bankası bankamatikleri ve PTT şubesi hizmet veriyor. Askerler, eğitim zamanlarının haricinde isterlerse aileleri ve sevdikleri ile telefonla irtibat kurabilirler. Asker sayısının fazla olduğu düşünüldüğünde, birlik içerisinde tam 53 tane ankesörlü telefon konuşlandırılmıştır. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının yanı sıra kıyafet de alınabilen kantinler de günün belli saatlerinde askerlere hizmet verir. Er ve erbaş gazinosu, tüm er ve erbaşların yemek yeme ve dinlenme ihtiyaçları için sabahın erken saatlerinden akşam yat saatine kadar açık tutulur.

Sosyal ve Diğer Faaliyetler

Askeri birlik içerisinde bulunan sağlık tesisi, yeni teslim olan acemi erlerin kontrolden geçirilmesinin yanı sıra tüm eğitimleri boyunca onların sağlık ihtiyaçları için de çalışmaya devam eder. En ufak rahatsızlığın dahi dikkatle tetkik edildiği bu sağlık merkezinin yetersiz kaldığı durumlarda, askerleri diğer hastanelere sevk etme yetkisi bulunmaktadır.

Rehberlik ve danışma merkezleri, eğitim alan askerlerin adaptasyon problemlerini gidermek ve akıllarında oluşan sorulara cevap vermek için profesyonel kadrosu ile çalışmaya devam eder.

Acemi askerlerin boş vakitlerini değerlendirmeleri için birlik içerisinde bir kütüphane ve 27 bilgisayarlı bir internet odası bulunmaktadır.

Yemin töreni için ailesini davet etmek isteyen erlere daha önceden törenin yapılacağı tarih bildirilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu törene katan aileler için hazırlıklar yaparken özel gösteriler de sunmaktadır.