Askerlik ile ilgili merak ettiğiniz sorular, 14 Aralık 2017

Hatay İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı

Hatay İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı

Bahriyeli olarak adlandırılan deniz kuvvetlerine bağlı olarak askerlik görevini tamamlayacak olan erlerin eğitilmesi amacı ile Türkiye genelinde 3 acemi birliği açılmıştır. Denizci erlerin en çok eğitildiği ve en büyük eğitim alayı olan İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı Komutanlığı, bir kıyı kenti olan Hatay’ın İskenderun ilçesinde konumlandırılmıştır. Türkiye’nin en önemli limanlarından birinin bulunduğu İskenderun, denizci erlerin eğitimi açısından da önemli bir merkezdir. Denizci erlerin eğitim süreci, diğer birliklere göre daha kolay sayılabilir ve eğitimlerini tamamladıklarında genel olarak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan kıyı bölge komutanlıkları veya Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askeri gemilerinden birinde görevlendirilirler.

Ulaşım Bilgileri

İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı’na ulaşabilmek için Hatay il sınırları içerisindeki İskenderun ilçesine gitmeniz gerekiyor. İskenderun’a özel araçla seyahat edebilirsiniz. Havayolu veya otobüs ile yolculuğu tercih edenler, genellikle Hatay il merkezine geldikten sonra İskenderun’a minibüsler ile aktarma yapabiliyorlar.

Özel Araç ile Ulaşım: Hatay, Akdeniz Bölgesi’nin en uç kısmında Suriye ile sınırı bulunan önemli bir ticaret ve liman kentidir. Akdeniz için stratejik bir konumda bulunduğu için Türk Silahlı Kuvvetleri bu şehre özel bir önem vermektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin denizci er eğitim alaylarının en büyüğü olan İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı da bu kentin İskenderun ilçesinde bulunmaktadır. İskenderun’a ulaşmak için Ankara’dan 616, İstanbul’dan 1070, İzmir’den 1028, Kayseri’den 435, Adana’dan 140 ve Samsun’dan 851 kilometrelik bir yol aşmanız gerekiyor. İlçe merkezine 10 dakika mesafede bulunan birliğe özel araçla ulaşmak oldukça kolaydır.

Otobüs ile Ulaşım: Hatay, ülkemiz açısından önemli bir il olduğu için hemen hemen her ilden otobüs seferi bulmak mümkündür. Direkt olarak İskenderun’a birçok otobüs firması sefer yapsa da bulunduğu ilden bulamayanlar, Hatay’a gelerek buradan İskenderun’a geçebilirler. Otobüs firmalarının İskenderun’a ulaşmaları Ankara’dan 8 saat, İstanbul’dan 15 saat, İzmir’den 16 saat, Samsun’dan 16 saat ve Kayseri’den 6 saat sürüyor. İskenderun Otogarı’nda indikten sonra otogarın önünden binebileceğiniz minibüsler ile birliğe ulaşabilirsiniz.

İskenderun Otogar İrtibat Numarası: 0326 616 36 31

Havalimanı ile Ulaşım: Hatay’a uzak bölgelerde ikamet eden ve askerlikten önceki son zamanlarını yolda geçirmek istemeyenler havayolu ulaşımını tercih edebilirler. Hatay il merkezinde bulunan Hatay Havalimanı ile İskenderun ilçesi arasında 45 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Acemi askerlerin birliklerine teslim dönemlerinde yoğunluk olacağı için önceden bilet rezervasyonu yapmanızda fayda var. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok ilden direkt ve aktarmalı uçak seferi ile Hatay’a ulaşabilir ve diğer ulaşım alternatiflerine göre daha çabuk birliğinize teslim olabilirsiniz. Hatay Havalimanı’ndan hareket eden Havaş’a ait otobüsler, İskenderun ilçe merkezine kadar yolcu taşıyorlar.

Hatay Havalimanı Telefon Numarası: 0326 235 13 00

Hatay İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı İskenderun / Hatay

1’inci ve 2’nci Bölük: 0326 618 36 99

3’üncü ve 4’üncü Bölük: 0326 618 37 05

5’inci ve 15’inci Bölük: 0326 618 37 01

6’ncı ve 7’nci Bölük: 0326 618 37 07

8’inci ve 9’uncu Bölük: 0326 618 37 06

10’uncu Bölük: 0326 618 37 08

11’inci ve 12’nci Bölük: 0326 618 37 02

13’üncü ve 14’üncü Bölük: 0326 618 37 00

16’ncı ve 17’nci Bölük: 0326 618 37 04

18’inci ve 19’uncu Bölük: 0 326 618 37 03

20’nci Bölük: 0326 618 99 49 / 22 91

Hatay İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı Hakkında Bilgiler

İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı’nda eğitim alacak askerlerin uyması gereken kurallar önceden belirlenmiştir. Bu kurallar gereğince askerlerin eğitim süresi boyunca bazı yasaklı maddeleri bulundurmaları, taşımaları ya da kullanmaları yasaktır. Birliğe teslim olacak askerler, yanlarında sevk kağıtları ve nüfus cüzdanları ile kayıt kabul merkezlerine başvurabilirler. Bu merkezler Cumartesi, Pazar ve tatil günleri dahil hemen hemen 24 saat görev yapmaktadır.

Birliğe teslim olurken cep telefonu, fotoğraf makinesi, radyo, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici maddeler, yiyecek veya içecek, alkol bulundurmamalısınız. Arama sonucunda bu maddelerden birine rastlanırsa birlik yetkililerince maddelere el konulur. Cep telefonları için bir tutanak tutularak koruma altına alınır ve askerin birlikle ilişiği kesildiğinde yeniden teslim edilir. Diğer yasaklı maddeler için yeniden teslim almak söz konusu değildir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı bütün askerlerin kıyafet yönetmeliği önceden belirlenmiştir. Denizciler, diğer birliklere göre oldukça farklı ve şık kamuflajlara sahiptirler. Acemi olarak eğitime başlayacak asker adaylarına Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gereksinim duyacağı tüm malzemeler ilk gün teslim edilir. Bu malzemelerin bir listesi evrak ile size verilirken depolarda tek tek size teslim edilir. Teslim aldığınız malzemeleri listeden kontrol ettikten sonra eksik veya zarar gören herhangi bir şey varsa komutanınızdan değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bütün acemi erlere askeri kamuflaj, askeri bot, çorap, iç çamaşırı, diş macunu, diş fırçası, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, kirli ve temiz kıyafet torbası ayrım gözetmeksizin dağıtılır.

Eğitim alayı içerisinde erlerin aileleri ile irtibat kurabilmeleri için farklı bölgelerde ankesörlü telefonlar bulunmaktadır. Ankesörlü telefonlar için gereken kartları ve her türlü yiyecek içecek gereksinimlerinin temin edilebileceği kantinler de bütün bölüklerde bulunmaktadır. Ayrıca er ve erbaşların nakit ihtiyaçlarının giderilebilmesi için bankamatiğin yanı sıra posta işlemleri için de pazartesiden cumaya açık olan PTT şubesi görev yapar.

Acemi askerlerin 3 öğün yemek yiyebilmesi ve dinlenebilmesi için her bölüme ayrı er gazinosu inşa edilmiştir. Ayrıca askerlerin rahat uyuyabilmeleri ve dinlenebilmeleri için askeri koğuşlarda yeterli yatak sayısı mevcuttur.

Sosyal ve Diğer Faaliyetler

Acemi askerlerin ilk işlemleri kayıt kabul merkezinden geçmektir. Buradan geçen askerler sağlık kontrolü için birlik içerisinde bulunan sağlık tesisi personelince muayeneden geçirilir. Sağlık tesis personeli, yalnızca sağlık kontrolünde değil askerlerin acemilik süresi boyunca tüm ihtiyaçlarını karşılamak için nöbetleşe 24 saat görev yaparlar. Bu tesisin yetersiz kaldığı durumlarda daha donanımlı bir hastaneye sevk etme yetkisi de saklı tutulur.

Rehberlik ve danışmanlık merkezi ise daha çok psikolojik açılardan sorun yaşayan ya da askerliğe uyum sağlayamayan kişilerin birliğe adapte edilebilmeleri için görev yapar. Birlik içerisindeki rehberlik ve danışma merkezine birlik komutanından izin aldıktan sonra başvurulabilir.

Yirmi bir günlük acemi eğitiminden geçen askerler için yemin töreni vakti gelmiştir. Genel olarak Cuma günleri yapılan törenlerin tam tarihi ve saati, birlik komutanınca tüm alaya önceden duyurulur. Yemin törenlerine isteyen bütün askerler ailelerini davet ederek bu kutlu günü onlarla paylaşabilirler.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hatice dedi ki:

    mrhabalar. yemin töreni sonrası askerlerimiz bizle gelebilecekmi?

  2. Abdullah dedi ki:

    En düşük ayakkabı numarası kaçtan başlıyor ..

Yorum Yaz