9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ( Bilecik )

Bilecik iline veya şehir merkezinde olan komutanlık alanına direkt olarak ulaşım sağlanamamaktadır. Daha çok karayoluyla yapılacak aktarmalar, Eskişehir ve Bursa illeri üzerinden yapılır. Devlet Demir Yolları trenleri Bilecik’ten geçer, ancak tren garı da komutanlığa 10 km uzaklıktadır. Taksilerle bu mesafeyi kat etmek mümkündür.

Yaklaşık 205 bin nüfuslu kent, Sakarya Irmağı’nın etrafına kurulmuştur. Marmara Bölgesi’nin güneydoğusundadır. M. Ö. 1950 yılından beri yerleşim yeridir. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş eri olan Söğüt de, Bilecik’tedir. askerlik.gen.tr Karasal iklimin ağır bastığı kentte, oldukça yüksek rakımlı bölgeler de vardır; dolaysıyla yabani av hayvanlarının sıkça görüldüğü ormanlar mevcuttur.

Komutanlıktaki Olanaklar:

Sosyal imkanlar arasında; kantinler ve yemekhaneler, yatakhaneler ve banyolar, hazır yiyecek satış reyonları ve telefon kabinleri bulunur. Kantinlerde yiyecek satışının yanı sıra, askeri ve sivil malzemelerin de satışı yapılır. İnternet cafe ve erkek berberi de erlere hizmet sağlar. Açık spor sahası, istirahat saatinde vakit geçirilebilecek diğer bir mekandır.

Sağlık imkanları, 1’inci Basamak Muayene Merkezi ve Rehberlik Danışma Merkezi tarafından sağlanır.

İletişim Bilgileri:

Komutanlık Telefon No: 

0228 212 01 43

0228 212 01 44

0228 212 01 45

0228 212 01 46

Posta Adresi: 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı … Tabur Komutanlığı … Bölük Komutanlığı 11100 / Bilecik

Banka Hizmetleri: Komutanlık içerisinde Ziraat Bankası ve Akbank’a ait ATM’ler bulunur.

Bilecik şehrini tanımak için yapılabilecek aktiviteler arasında, şehirdeki tarihi eserleri gezmek sayılabilir. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş yeri olması dolayısıyla, pek çok cami, türbe ve hamam inşa edilmiştir. Geleneksel olarak 720 yıldır aralıksız sürdürülen, ve her yıl Eylül ayında düzenlenen ‘Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’ne katılmak da mümkündür.

Yerel yiyeceklerin arasında, nohutlu tavuklu mantı, keşkek, keklik kebabı ve köpük helvası vardır.

El yapımı olarak hazırlanıp sayılan ürünler de çeşitlilik gösterir.

Jandarma Muhabere Eğitim Tabur Komutanlığı ( Seferihisar )

Yaklaşık 35 bin nüfuslu  Seferihisar ilçesi İzmir’e bağlıdır. İzmir merkeze ulaşım, şehrin imkanları sayesinde havayolu, karayolu ve demiryolu ile sağlanabilir. Şehir merkezinden Seferihisar’a ulaşım ise, karayoluyla Çeşme yolu üzerinden sağlanır. Trenle kente gelerek Basmane Garı’na ulaşanlar da, Konak üzerinden ilçeye varırlar.

İzmir’e 45 km uzaklıkta olan Seferihisar, Ege Denizi’ne kıyısı olan bir ilçedir, ve Ege Bölgesi’nin en eski yerleşim yeridir. M. Ö. 2000 yılında kurulmuştur. 1919’da Yunanlılar’ın işgali altında kalmış, 11 Eylül 1922’de geri alınmıştır.

Komutanlıktaki Olanaklar:

Askeri ve sivil giyim eşyaları ile, temizlik malzemeleri erlere tedarik edilir. askerlik.gen.tr Sosyal imkanlar arasında; er gazinosu, yiyecek ve çeşitli eşyaların satıldığı kantin, internet cafe, açık ve kapalı spor alanları, yemekhane ve erkek berberi vardır. Bir sinema salonu da kışlada bulunur. Telefon erişimi ise ankesörlü telefonlarla sağlanır.

Sağlık hizmetleri, kışlada bulunan 1. Basamak Muayene Merkezi tarafından sağlanır.

İletişim Bilgileri:

Komutanlık Tel No: 0 232 743 57 25 – 26 – 27

Posta Adresi: Jandarma Muhabere Eğitim Tabur Komutanlığı Seferihisar / İzmir

Banka Hizmetleri: Komutanlıkta Garanti Bankası ve Ziraat Bankası ATM’leri bulunur.

Seferihisar ilçesini tanımak için yapılabilecek farklı aktiviteler; Sığacık Kalesi ile Akkum ve Akarca plajlarını görmek, İzmir merkeze gidilerek, Kemeraltı Çarşısı, Kızlarağası Hanı gibi ünlü mekanları görmek, ve Arkeoloji Müzesi ile Atatürk Müzesi’ni gezmek olarak sıralanabilir. Bölgenin ünlü yemekleri boyoz, kumru ve Ödemiş Kebabı da tadılabilir.

1. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı ( Aydın )

Komutanlık, Aydın kent merkezine oldukça yakın bir bölgede bulunmaktadır. Aydın’a ulaşım karayolu ya da demiryolu ile sağlanır. Hava ulaşımı, İzmir Adnan Menderes Havaalanı üzerinden sağlanabilir.

Aydın’a ulaştıktan sonra, otobüs terminalinden veya tren garından; halk otobüsleri ya da taksilerle komutanlığa ulaşılabilir.

Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı içerisinde, acemi erler için pek çok sosyal olanak sağlanmıştır. askerlik.gen.tr Bunların içinde; taze yiyecek ve içecekler, askeri ve sivil malzemeler, temizlik malzemeleri gibi eşyaların satıldığı kantin bölümleri, ankesörlü telefonlar, internet cafe, kütüphane gibi imkanlar vardır. Ayrıca yatakhane, banyo kabinleri ve televizyon gibi imkanlar da sağlanır.

Yaklaşık 950 bin nüfusa sahip olan kentin eski adı ‘Aydın Güzelhisar’dır; ve ilk olarak ‘Traklar’ tarafından kurulmuş, Tralles olarak adlandırılmıştır. 1923 yılından beri il konumundadır. Ege Denizi’nin kıyısında bulunan Aydın, İzmir’in güneyinde yer alır. Şehirde ılıman bir iklim hakimdir.

Komutanlık İletişim Bilgileri:

Posta Adresi: 1. Jandarma Tabur Eğitim Tabur Komutanlığı … Bölük Komutanlığı / Aydın

Telefon Numaraları:

1’inci Bölük:  0 256 214 79 67-0 256 213 96 80

2’nci Bölük:  0 256 213 24 78-0 256 213 40 32

3’üncü Bölük:  0256 213 55 01-0 256 213 42 99

4’üncü Bölük:  0 256 213 35 67-0 256 214 21 85

AİLE İLETİŞİM MERKEZİ:  0 256 213 40 02

 

Banka hizmetleri, kışlada bulunan Garanti Bankası ATM’si tarafından sağlanır.

Sağlık sorunu yaşamaları durumunda, erlerin başvurabileceği 1. Basamak Muayene Merkezi ve Rehberlik – Danışma Merkezi de kışlada bulunur.

Aydın’ı tanırken yapılabilecek diğer aktiviteler ise; ünlü kulak çorbası, kuyu tandırı ve yuvarlama yemeklerini tatmak, el yapımı hediyelik eşyalardan satın almak, Aphrodisias antik kenti ile Didyma Apollon tapınağını ziyaret etmektir.

 

Güncelleme

Jandarma Genel Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı bir kolluk kuvvetidir. Türkiye’de iç güvenliğin sağlanması için bazı bölgelerde Emniyet Genel Müdürlüğü görev yaparken, ülkemizin bazı şehirleri ve bazı bölgelerinde ise Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı jandarmalar iç güvenliği sağlamak ile görevlidir. İşte bu jandarma kuvvetlerinin de kendi içerisinde sınıflandırmaları vardır. Örnek vermek gerekirse jandarma komandolar genellikle sınır güvenliğinde görev alırken jandarma timleri ise iç bölgelerdeki daha çok köylerdeki asayişi sağlamak ile görevlidir.

Aydın’daki 1. Jandarma Er Eğitim Taburu’nda eğitilen jandarmalar ise turizm jandarması olarak usta askerlik görevlerini yerine getirirler. Turizm jandarmaları, adından da anlaşılabileceği gibi turistik beldelerde görev yapan askerlerdir. Aydın ili, tarihi bir şehir olmasının yanı sıra günümüzde turistlerin de büyük rağbet gösterdiği bir turizm kentidir. Aydın ilinin merkezinde bulunan 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı’na birçok ulaşım aracı ile ulaşabilmek mümkündür.

Ulaşım Bilgileri

Aydın’ın şehir merkezine oldukça yakın bir konumda inşa edilmiş olan 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı’nda acemi erlik görevini yapmak için dağıtılan askerlerin Aydın şehir merkezine ulaşmalarının ardından birliğe teslim olmaları sadece 10 dakikalarını alır.

Aydın’daki 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı’na karayolunda özel araç ile seyahat ederek ve otobüs vasıtası ile ulaşmak mümkündür. Ayrıca İzmir’den Aydın’a direkt tren seferleri de düzenlenmektedir.

Özel Araç ile Ulaşım: Ege Bölgesi’nin önemli kentlerinden biri olan Aydın’a araç ile gitmek için İstanbul’dan 603 kilometre, Ankara’dan 542 kilometre, İzmir’den 180 kilometre, Kocaeli’nden 592 kilometre, Antalya’dan 294 kilometre ve Konya’dan 470 kilometrelik bir yol kat etmeniz gerekir.

Otobüs ile Ulaşım: Aydın’a ülkenin hemen her ilinden otobüs seferi bulmak mümkündür. Merkezi birkaç şehirden Aydın’a otobüs ile yolculuğun ne kadar süreceğine örnek vermek gerekirse, Ankara’dan 9, İstanbul’dan 11, İzmir’den 1 buçuk, Erzurum’dan 21 ve Sivas’tan 16 saattir. Otogara indikten sonra bölgedeki taksiler veya otobüsler ile direkt komutanlığa gidilebiliyor. Otogar ve otobüs yolculuğu ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki irtibat numarasından yetkililere ulaşabilirler.

Aydın Otogar İrtibat Numarası: 0256 212 50 50

Tren ile Ulaşım: Günümüzde hızlı trenlerin hizmete başlaması ile eski trenlerin kullanımı gittikçe azalmaktadır. Ancak yakın mesafelerde daha ucuz olmaları nedeni ile tren tercih edilebilir. Askerlik görevini Aydın’da yapacak olanlar, İzmir’den hareket eden trenlere binerek Aydın il merkezine kolaylıkla gelebilirler. İzmir ile Aydın arasındaki mesafeyi tren ile yaklaşık 3 buçuk saatte kat edebilirsiniz.

Bilet satın almak veya trenle alakalı sorularınıza cevap bulmak için aşağıdaki irtibat numarası ile iletişim kurabilirsiniz.

Aydın TCDD Telefon Numarası: 0256 225 18 24

İzmir TCDD Telefon Numarası: 0232 484 86 38

TCDD Müşteri Hizmetleri: 444 82 33

Birçok acemi askerlerin eğitim gördüğü birlikte olduğu gibi acemi askerlerin teslim dönemlerinde 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı’na bağlı inzibatlar, tren garları, otogarların çevresinde ve şehir merkezlerinde devriye atmaktadır. Şehre ulaştığınızda inzibat ile karşılaşırsanız, askerlik belgenizi teslim ederek sizi birliğe götürmelerini isteyebilirsiniz. Eğer bir inzibat ile karşılaşmazsanız, şehrin bulunduğunuz bölgesinde minibüsler vasıtası ile eğitim göreceğiniz birliğe kolaylıkla gidebilirsiniz.

  1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı Merkez/Aydın

1’inci Bölük: 0256 214 79 67 / 0256 213 96 80

2’nci Bölük: 0256 213 24 78 / 0256 213 40 32

3’üncü Bölük: 0256 213 55 01 / 0256 213 42 99

4’üncü Bölük: 0256 213 35 67 / 0256 214 21 85

Aile İletişim Merkezi: 0256 213 40 02

  1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı Hakkında Bilgiler

Askerliğin başlangıcı olarak kabul edilen acemi birliği, birçok şeyin öğrenildiği ve öğretildiği bir kurumdur. Birliğe teslim olan kişi, birlikte eğitim alacağına dair evrakın yanı sıra resimli nüfus cüzdanı ile beraber teslim olmalıdır. Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günler dahil kabul kayıt görevini yerine getiren kayıt kabul merkezlerinde tüm askerler tepeden tırnağa aranmaktadır.

En ince ayrıntıya kadar aranan askerlerin üzerinde, fotoğraf makinesi, radyo, usb bellek, ses kaydı yapan elektronik malzeme, kesici ve delici madde, yiyecek ve içecek bulunduğunda, geri verilmemek üzere el konulmaktadır. Üzerinde cep telefonu bulunanlar, telefonlarını bir tutanak karşılığında nizamiyeye teslim edebilir ve birlikten tamamen ayrılırken aynı belge ile geri alabilirler.

Türk Silahlı Kuvvetleri, bütün personeller için olduğu gibi erler için de bir kıyafet yönetmeliği uygulamaktadır. Bu nedenle er ve erbaşların giyeceği kıyafetler önceden belirlenmiş ve birliğe yeni teslim olan erlere de bu kıyafetler verilmektedir. Askeri kamuflaj ve bot, spor ayakkabısı, eşofman takımı, parka, bere, eldiven, palaska gibi giyim malzemelerinin yanı sıra diş macunu, diş fırçası, kirli ve temiz kıyafet torbası da tüm askerlere ayrı ayrı teslim edilir.

  1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı’nda görev yapan askerlerin ihtiyaçlarının karşılanması adına, birlik içerisindeki Garanti Bankası bankamatikleri ve PTT şubesi hizmet veriyor. Askerler, eğitim zamanlarının haricinde isterlerse aileleri ve sevdikleri ile telefonla irtibat kurabilirler. Asker sayısının fazla olduğu düşünüldüğünde, birlik içerisinde tam 53 tane ankesörlü telefon konuşlandırılmıştır. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının yanı sıra kıyafet de alınabilen kantinler de günün belli saatlerinde askerlere hizmet verir. Er ve erbaş gazinosu, tüm er ve erbaşların yemek yeme ve dinlenme ihtiyaçları için sabahın erken saatlerinden akşam yat saatine kadar açık tutulur.

Sosyal ve Diğer Faaliyetler

Askeri birlik içerisinde bulunan sağlık tesisi, yeni teslim olan acemi erlerin kontrolden geçirilmesinin yanı sıra tüm eğitimleri boyunca onların sağlık ihtiyaçları için de çalışmaya devam eder. En ufak rahatsızlığın dahi dikkatle tetkik edildiği bu sağlık merkezinin yetersiz kaldığı durumlarda, askerleri diğer hastanelere sevk etme yetkisi bulunmaktadır.

Rehberlik ve danışma merkezleri, eğitim alan askerlerin adaptasyon problemlerini gidermek ve akıllarında oluşan sorulara cevap vermek için profesyonel kadrosu ile çalışmaya devam eder.

Acemi askerlerin boş vakitlerini değerlendirmeleri için birlik içerisinde bir kütüphane ve 27 bilgisayarlı bir internet odası bulunmaktadır.

Yemin töreni için ailesini davet etmek isteyen erlere daha önceden törenin yapılacağı tarih bildirilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu törene katan aileler için hazırlıklar yaparken özel gösteriler de sunmaktadır.

10. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ( Bornova )

10. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, İzmir’e bağlı Bornova ilçesinde, 2. Ve 3. Jandarma Eğitim Taburları olarak bulunmaktadır.

413 Binin üzerinde bir nüfusa sahip olan Bornova ilçesi, İzmir merkez ilçelerden biridir. Dolayısıyla, İzmir kentinin ülkemizdeki konumu da düşünülürse, Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden Bornova’ya ulaşım oldukça kolaydır. Karayoluyla şehre gelenler şehir içi otobüslerle, havayoluyla gelenler Adnan Menderes Havaalanı’ndan metroyla, trenle gelenler ise tren garından yine metroyla Bornova’ya ulaşabilirler. askerlik.gen.tr Bornova merkezden de komutanlığa minibüslerle ulaşım sağlanır.

Komutanlık içerisinde, er ve erbaşlar için her türlü imkan sağlanmaktadır. Yiyecek, giyim, malzeme, vb. ihtiyaçlar kantinlerden edinilebilir. Bunun yanı sıra; yemekhane, açık ve kapalı spor merkezleri, erkek berberi, terzi, kütüphane ve internet cafe de sunulan imkanlar arasındadır. Erlerin vakit geçirebileceği yeşil alanlar da mevcuttur.

Sağlık olanakları ise, Rehberlik – Danışma Merkezi, ve 1’inci Basamak Muayene Merkezi tarafından sağlanır.

Gazinodaki etkinlikler ve konserler de sosyal faaliyetler arasındadır.

1919 – 1922 tarihleri arasında Yunan işgali altında kalan Bornova, 9 Eylül 1922 tarihinde tekrar Türkler’in kontrolüne geçmiştir. İzmir’in geneli gibi ılıman bir havaya sahip olan, ve bir turizm merkezi olan Bornova’nın en bilinen mekanları; Kemeraltı semti ve Anafartalar Caddesi’dir. Bunların yanı sıra pek çok çarşı da bulunur. Ünlü Şirince Köyü’ne oldukça yakın olan Bornova keşfedilirken, İzmir Arkeoloji Müzesi’ne de vakit ayrılabilir. Boyoz ve lokma ise bölgenin ünlü yiyeceklerindendir.

İletişim Bilgileri:

Posta Adresi: 10. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı … Tabur Komutanlığı … Bölük Komutanlığı Kemalpaşa Caddesi No: 98 35060 Bornova / İzmir

Komutanlıkta bulunan PTT şubesi tarafından posta hizmetleri, Ziraat Bankası ve Akbank ATM’leri ile de banka hizmetleri sağlanır.

Komutanlık Tel No: 0 232 479 48 06 – 00 21 – 03 85

Aile İletişim Merkezi Tel No: 0 232 479 44 87

125. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ( Safranbolu )

Safranbolu, Karabük iline bağlı bir ilçedir, ve İstanbul – Ankara karayolunun Gerede kavşağından Karabük tarafına uzanan yönde bulunur.

Safranbolu ilçesinde bulunan 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, Safranbolu otobüs terminaline yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Karabük ilinden Safranbolu ilçe merkezi olan Kıranköy’e ulaşıldıktan sonra, minibüs ya da taksi kullanılarak komutanlığa ulaşılması mümkündür. Ankara ve Zonguldak’ta bulunan havalimanları yoluyla da ulaşılabilir.

125. Jandarma E. A. K. İçerisinde er ve erbaşlar için farklı imkanlar vardır. Sağlık ihtiyaçları için 1. Basamak Muayene Merkezi ve Rehberlik – Danışma Merkezi’nden yardım alınır. Sosyal olanaklar ise; yemekhane, yiyecek ve çeşitli ürünlerin satışının yapıldığı kantinler, gazino, internet cafe, kütüphane ve spor salonları şeklindedir. Ayrıca acemi erler için; yeşil alanlar, berber ve terzi hizmeti de sağlanmıştır. askerlik.gen.tr Ziraat Bankası ve İş Bankası’nın komutanlık içerisinde ATM’leri bulunur.

Safranbolu, 53 bin nüfuslu bir ilçedir, ve Karabük ilinin turizm merkezidir. Ayrıca UNESCO’nun ‘Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. 1196 yılında Selçuklular zamanında Türklerin, 1423 yılında da Osmanlı’nın kontrolüne girmiştir. Kültürel özelliklerin bozulmadan korunduğu bir ilçedir.

Restore edilmiş evler Safranbolu’nun en ünlü yapılarıdır. Bu tarihi evler konaklama amacıyla da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, Safranbolu kalesi ve Cinciler Hamamı, ünlü yapılardır. Yerel yemekler arasında, kuyu kebabı, zerde ve su böreği bulunur.

İletişim Bilgileri:

Posta Adresi: 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı … Tabur Komutanlığı … Bölük Komutanlığı

Alay Komutanlığı Santrali: 0 370 743 24 25 – 26 – 27