Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı – Melikgazi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komando birliklerinin eğitimi, ordumuz için çok önemlidir. Diğer birliklere göre daha zor, daha uzun ve daha kaliteli bir eğitimden geçmek zorunda olan komandoların eğitim aldığı birliklerden birisi de Kayseri 1. Komando Tugay Komutan Yardımcılığı Hava İndirme ve Komando Eğitim Tabur Komutanlığı’dır. Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde bulunan Eğitim Tabur Komutanlığı’nda eğitim gören er ve erbaşlar, daha sonra terörle mücadelede ve sınır güvenliğinin sağlanmasında görev almaktadır. Türkiye’nin en zorlu komando eğitim merkezleri arasında yer alan Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı, terörle mücadelede üst düzey birçok görevi yerine getiren personel eğitmiş ve bu nedenle de Türk Silahlı Kuvvetleri’nden pek çok ödülle ödüllendirilmiştir. Bu eğitimlerin verildiği komutanlık, Türkiye coğrafyasının göbeği kabul edilen ve sert bir coğrafyada bulunan Kayseri’de yer almaktadır. Özellikle böylesine zor doğa şartlarına sahip ve dağlık bir araziye komutanlığın kurulmasının nedeni, eğitim gören komandoların görev alacağı bölgeler ile benzerlik taşımasıdır.

Ulaşım Bilgileri

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı, 420 bin nüfusu bulunan ve oldukça büyük bir ilçe olan Melikgazi ilçesinde konuşlanmıştır. Kayseri’nin merkezine gelerek kolaylıkla ulaşılabilecek birliğe, özel araçlar, otobüsler, tren ya da havayolu ile yolculuk yapılabiliyor.

Özel Araç ile Ulaşım: Kayseri, Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi’nin ticaret, tarım ve hayvancılık açısından en önemli merkezidir. Bu kadar önemli ve stratejik bir şehre ulaşılabilmesi için birçok imkân vardır. Özel aracınızla Kayseri’de bulunan 1. Komando Tugay Komutanlığı’na; İstanbul’dan 764 kilometre, Ankara’dan 316 kilometre, Sivas’tan 205 kilometre, Erzurum’dan 631 kilometre ve Antalya’dan 610 kilometrelik bir mesafeyi aşarak ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile Ulaşım: Türkiye’nin hemen hemen tüm bölgelerinden Kayseri’ye otobüs seferi bulmak mümkündür. Direkt otobüs seferi bulamayanlar, Ankara ve İstanbul şehirlerinden aktarma yapabilirler.

Ankara’dan 4,5 saat, İstanbul’dan 12 saat, İzmir’den 13 saat ve Antalya’dan 11 saat süren otobüs yolculukları ile Kayseri’ye ulaşılıyor. Kayseri otogarında indikten sonra taksi veya otobüs marifeti ile 12 dakikada 1. Komando Tugay Komutanlığı’na gidebilirsiniz.

Tren ile Ulaşım: Tren ile ulaşım günümüzde pek kullanılmasa da Kayseri Doğu Ekspresi’nin ve diğer tren hatlarının tam merkezinde bulunmaktadır. İstanbul Haydarpaşa Gar’ından binebileceğiniz Doğu Ekspresi sayesinde Kayseri’ye tren ile gidebilirsiniz. Yine Doğu Ekspresi’ne Ankara’da da binerek Kayseri’de inmeniz mümkündür. Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Adana trenleri de Kayseri’den geçmektedir. Dilerseniz Diyarbakır ve Adana’dan da trene binerek Kayseri’de inme imkânına sahipsiniz. Tren garında inen acemi erlerin eğitim birliğine gidebilmeleri için belediyeye ait 117, 241, 146 ve 132 numaralı otobüsler gün boyunca hizmet vermektedir.

Hava yolu ile ulaşım: Kayseri Havalimanı’nın şehir merkezine yalnızca 5 kilometre uzaklıkta olması, uzak bölgelerden Kayseri’ye gelecek acemi erler için önemlidir. Uçak marifeti ile Kayseri’ye ulaştıktan sonra HAVAŞ’a ait otobüslerle şehir merkezine gelebilir ve buradan otobüs, dolmuş ve taksileri kullanarak hızlıca birliğe teslim olunabilir.

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Köşk Mahallesi, Köşk Kışlası 1’inci Komando Tugay Komutan Yardımcılığı

Melikgazi/Kayseri

Telefon Numarası: 0352 235 91 22 / 0352 235 98 84

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı Hakkında Bilgiler

Askeri birliklerin kuralları önceden belirlenmiştir ve kati şekilde uygulanmaktadır. Bu nedenle Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’nda acemi er eğitimi alacak olan personelin belli kurallara uyması beklenmektedir. Birliğe teslim olurken kesinlikle cep telefonu, kesici ve delici maddeler, fotoğraf makinesi, radyo, içecek ve yiyecek getirilmemelidir. Eğer bunlardan herhangi biri üzerinizde varsa el koyulacaktır ve asla geri alamazsınız. Yalnızca cep telefonu getirdiyseniz bunu görevli memura beyan edebilir, bir dilekçe karşılığında teslim ederek eğitim birliği ile ilişiğinizi tamamen kestikten sonra geri alabilirsiniz. Eğitim için acemi erlerin kabul edildiği dönemlerde aralıksız ve tatilsiz çalışan kayıt kabul merkezlerinde işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için mutlaka kimliğiniz ve askere teslim belgeniz yanınızda olmalıdır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, eğitime aldığı bütün askerler için önceden hazırladığı ve er ve erbaşların ihtiyaç duyacağı eşyaları kendilerine işlemlerinin ardından teslim etmektedir. Eğitim süreci boyunca ihtiyaç duyacağınız askeri bot, çorap, spor ayakkabısı, askeri kamuflaj, diş fırçası, iç çamaşırı, eldiven, temiz ve kirli kıyafet torbası, palaska vb malzemeleri kayıt gününde erlere teslim eder. Hızlı şekilde gerçekleştirilen dağıtımın amacı, eğitimin gecikmeden başlamasıdır. Teslim aldığınız ürünlerin sayısı ve adedi, size bir liste halinde verilecektir. Eksik ya da zarar görmüş bir malzeme varsa değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’nda askerlerin para ihtiyaçlarını giderebilmeleri için ATM’ler, posta işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için PTT şubesi mevcuttur. Askerlik kutsal bir görev olmasına rağmen acemi erler sık sık aileleri ile irtibat kurma ihtiyacı duyarlar. Bu ihtiyacı giderebilmek için de birlikte içerisinde yeterli sayıda ankesörlü telefon bulunur. Er ve erbaşların başta telefon kartı olmak üzere diğer temel ihtiyaçlarını giderebilmeleri için kantinler belirli saatler arasında çalışmaktadır.

Terzi ve berbere ihtiyaç duyan er ver erbaşlar, birlik içerisindeki görevli berbere ve terziye başvurabilirler. Birlik içerisinde acemi askerlerin yemek yiyebilmeleri ve istirahat edebilmeleri için inşa edilmiş olan gazinolar da günün 3 öğünün de yemek çıkartılır. Banyo ihtiyaçlarının giderilebilmesi için her bölüğe özel hamam hizmet verir.

Sosyal ve Diğer Faaliyetler

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’na eğitim için gelen askerler, birlikte bulunan sağlık ekibi tarafından sağlık kontrolünden geçirilir. Ayrıca birlikteki sağlık tesisi, eğitim süreci boyunca er ve erbaşların yaşayacağı bütün problemleri gidermek için hazır kıta vaziyette çalışmaktadır. Askeri sağlık personelinin yetersiz kaldığı durumlarda ise daha üst düzey hastaneye sevkiyat yapılması ve bu sayede askerin sağlığının korunması kati şekilde uygulanmaktadır.

Askerlik eğitim süreci boyunca yaşanabilecek aksaklıkların giderilmesi ve erlerin kendilerini hazır hale getirmeleri için rehberlik ve danışmanlık merkezi, diğer birliklerde olduğu gibi Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’nda da hizmet vermektedir.

Boş zamanların değerlendirilmesi için bir bilgisayar odasının yanı sıra futbol ve basketbol sahaları da er ve erbaşların kullanımına açıktır.

Temel eğitimlerini tamamlayan acemi askerlerin yemin törenleri, büyük bir coşku ile tüm eğitim birliklerinde gerçekleştirilmektedir. Tarihleri önceden belirlenen ve ilan edilen bu törenlere, askerler kendi ailelerini ve sevdiklerini davet edebilirler.