Askerlik ile ilgili merak ettiğiniz sorular, 30 Nisan 2017

Askerde Çarşı İzni

Askerde Çarşı İzni

Askerde çarşı izni kavramı vardır. Aslında bir nevi, bir yada iki günlük sivil hayata katılmaktır çarşı izni. Çarşı izni acemi birliğinde iken yoktur. Hiç bir şekilde çarşıya çıkmasına izin verilmez acemi askerin. Askerde bir söz vardır, yemin etmeyen asker, asker değildir diye. Belkide bu sebepten acemi askerlerin Yemin Törenindeki yemin etmesine kadar çarşı iznine çıkarılmasına müsaade edilmez. Yemin eden acemi asker artık askerliğin en önemli aşamasını geçmiş demektir. Yemin töreninden hemen sonra Ailesi gelirse “evci iznine” (iki günlük) çıkar. Eğer ailesi gelemez ise de sabahtan akşama kadar çarşı iznine çıkmasına izin verilir.

Çarşıya çıkan askerin elinde Çarşı izin belgesi ve askeri kimliği vardır. Nüfus Cüzdanı askerde bulunmaz. Çünkü ilk askere teslim olurken alınır tezkere zamanı geri verilir. Asker çarşı iznine çıkarken ekstra olarak da gitmemesi gereken yerlerin de bir listesi vardır. Askere bunlarda önceden mutlaka tebliğ edilmiştir. Bu tebliğ deki yerler askerin güvenliğini tehdit edici yada illegal olan yerlerdir.

Acemi olan asker çarşıya çıkar kurallara uyar ve akşam dönüş saatinden önce birliğine teslim olur. Çarşı izni bitmiş olur. Usta birliğinde de aynı şekilde işlemektedir. Çarşıya çıkan asker tebliğ edilen yerlere girer ve orada inzibatlara yakalanır ise, Görevli askerler kimliğini ve çarşı izin belgesini alıp birliğine askeri götürürler. Buda askerin ceza almasına sebep olur. Cezasının ne olacağı birlik komutanının insafına kalmıştır. Bir iki hafta çarşıya çıkmama cezası da verebilir, mahkemeye de verebilir.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tugba dedi ki:

    Yemin toreninden sonra izinler her hafta mi oluyor?

Yorum Yaz