Askerlik ile ilgili merak ettiğiniz sorular, 16 Aralık 2017

Askerde Çarşı İzni

Askerde Çarşı İzni

Askerde çarşı izni kavramı vardır. Aslında bir nevi, bir yada iki günlük sivil hayata katılmaktır çarşı izni. Çarşı izni acemi birliğinde iken yoktur. Hiç bir şekilde çarşıya çıkmasına izin verilmez acemi askerin. Askerde bir söz vardır, yemin etmeyen asker, asker değildir diye. Belkide bu sebepten acemi askerlerin Yemin Törenindeki yemin etmesine kadar çarşı iznine çıkarılmasına müsaade edilmez. Yemin eden acemi asker artık askerliğin en önemli aşamasını geçmiş demektir. Yemin töreninden hemen sonra Ailesi gelirse “evci iznine” (iki günlük) çıkar. Eğer ailesi gelemez ise de sabahtan akşama kadar çarşı iznine çıkmasına izin verilir.

Çarşıya çıkan askerin elinde Çarşı izin belgesi ve askeri kimliği vardır. Nüfus Cüzdanı askerde bulunmaz. Çünkü ilk askere teslim olurken alınır tezkere zamanı geri verilir. Asker çarşı iznine çıkarken ekstra olarak da gitmemesi gereken yerlerin de bir listesi vardır. Askere bunlarda önceden mutlaka tebliğ edilmiştir. Bu tebliğ deki yerler askerin güvenliğini tehdit edici yada illegal olan yerlerdir.

Acemi olan asker çarşıya çıkar kurallara uyar ve akşam dönüş saatinden önce birliğine teslim olur. Çarşı izni bitmiş olur. Usta birliğinde de aynı şekilde işlemektedir. Çarşıya çıkan asker tebliğ edilen yerlere girer ve orada inzibatlara yakalanır ise, Görevli askerler kimliğini ve çarşı izin belgesini alıp birliğine askeri götürürler. Buda askerin ceza almasına sebep olur. Cezasının ne olacağı birlik komutanının insafına kalmıştır. Bir iki hafta çarşıya çıkmama cezası da verebilir, mahkemeye de verebilir.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ayşe gezgin dedi ki:

  Acemi asker yemin ettirilmezse ne olur

 2. Tuğba dedi ki:

  Çarşı iznine çıkmak zorunlu mu çıkmayınca herhangi bir şey oluyor mu?

  1. Muhammed dedi ki:

   Çarşıya çıkmak zorunlu değil ama kışlada kalınca hiç bir şekilde eğitim yada mıntıkadan muaf olmuyorsun

 3. tugba dedi ki:

  Yemin toreninden sonra izinler her hafta mi oluyor?

  1. ömer faruk dedi ki:

   evet. suan yemın torenınden sonrakı 2. haftada yım ve cıktım hamdolsun.. zaten en fazla 3 kez cıkılıyor sonra usta bırlıgı ıcın gonderıyorlar. sevdıgınle mutluluklar

   1. ayse dedi ki:

    Acemi birliğinde iletişim nasıl oluyor yani aramak istediklerinizi rahatca araya biliyormusunuz buna acil cvp verirmisiniz

  2. Muhammed dedi ki:

   Bulunduğunuz birliğe göre değişir normali haftada bir gündür

   1. ayse dedi ki:

    Instgram dan bana ulaşabilrseniz sevinirim. serdar_trk12 ltfen cvbınızı bekliyorum

Yorum Yaz